hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  ABD’den 4 Rus vatandaşına 'Navalny' yaptırımı

  ABD’den 4 Rus vatandaşına Navalny yaptırımı
  expand
  KAYNAKİHA

  ABD Hazine Bakanlığı, Rus muhalif lider Alexei Navalny’nin zehirlenmesiyle bağlantılı oldukları gerekçesiyle Federal Güvenlik Servisi (FSB) ile ilişkili 4 Rusya vatandaşını yaptırım listesine aldı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  ABD Hazine Bakanlığı, şuanda Rusya’da hapiste olan Rus muhalif lider Alexei Navalny’nin 2020 yılında zehirlenmesiyle bağlantılı oldukları gerekçesiyle 4 Rusya vatandaşını yaptırım listesine aldı. Yaptırım listesine alınan Federal Güvenlik Servisi (FSB) ile ilişkili oldukları ve 2’sinin Navalny’nin zehirlenmesi olayında ana failler arasında yer aldığı aktarıldı.

  "HESAP SORMAK İÇİN ELİMİZDEKİ YETKİLERİ KULLANMAYA DEVAM EDECEĞİZ"

  Yaptırım listesine alınanların FSB'nin kriminalistik enstitüsü personeli Alexey Alexandrovich Alexandrov, Konstantin Kudryavtsev ve Ivan Vladimirovich Osipov ile FSB ajanı Vladimir Alexandrovich Panyaev bulunuyor.

  ABD Hazine Bakanlığının Terörizm ve Mali İstihbarattan Sorumlu Müsteşarı Brian Nelson yaptığı açıklamada, "Bugün Vladimir Putin ve rejimine, Ukrayna'ya karşı vahşi ve sebepsiz bir savaş yürütmenin değil, aynı zamanda Rus halkının insan haklarını ihlal etmenin de sonuçları olduğunu hatırlatıyoruz. 2020'de Alexei Navalny’nin yönelik suikast girişimi, Kremlin'in insan haklarını hor görmesini temsil ediyor ve Kremlin'in gönüllü cellatlarından hesap sormak için elimizdeki yetkilileri kullanmaya devam edeceğiz" dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Söz konusu yaptırımlar, ABD hükümetine Rusya'daki ağır insan hakları ihlalleriyle bağlantılı kişilere yaptırım uygulama, varlıklarını dondurma ve ABD'ye girişlerini yasaklama yetkisi veren 2012 tarihli bir yasa kapsamında uygulandı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow