hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  ABD'den Afrin açıklaması: Türkiye'yi böyle bir adım atmamaya çağırıyoruz

  ABDden Afrin açıklaması: Türkiyeyi böyle bir adım atmamaya çağırıyoruz
  expand

  ABD Dışişleri Sözcüsü Heather Nauert, olası Afrin operasyonu için olası bir Afrin operasyonu için açıklama yaptı. Nauert, ''Afrin koalisyonun operasyon yaptığı alanlar içinde yer almıyor. Türkiye'yi böyle bir adım atmamaya çağırıyoruz." dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  ABD Dışişleri Sözcüsü Heather Nauert, yaptığı basın toplantısında  Türkiye ile ABD arasında yaşanan ’sınır gücü’ gerilimi ve Ankara’nın Afrin’e operasyon hazırlığı hakkında konuştu. 

  Hürriyet'ten Cansu Çamlıbel'in haberine göre; Nauert, Türkiye’ye operasyondan kaçınması yönünde çağrı yaparken geçen Eylül’de bağımsızlık referandumu yapan Iraklı Kürtlere yaptığı çağrıdaki ‘Gözünüzü toptan ayırmayın’ ifadesini tekrar kullandı. 

  ABD, Suriye'den çekilmeyeceğini açıkladı

  Sınır gücü krizindeki son durumu da değerlendiren Nauert, ‘İsim vermeyeceğim ama belli ki birileri politikayı ve faaliyetleri yanlış aktarmış. Herkes hata yapanbilir’ diyerek sınır 14 Ocak’ta sınır gücü kurduklarını açıklayan DEAŞ karşıtı uluslararası koalisyonun ABD’li Sözcüsü Ryan Dillon’ı işaret etti.

  Söz konusu olanın ‘sınır gücü’ değil ‘iç güvenlik gücü’ olduğuna dikkat çeken Nauert, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun ABD’nin açıklamalarından tatmin olmadıkları yönündeki sözlerinin hatırlatılması üzerine ise Nauert, ‘Bundan haberim yok ama  böyle hissediyorsa üzüldüm’ dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  YPG, Azez'de hastanelere saldırdı

  Türkiye'nin olası Afrin operasyonu

  ABD Dışişleri Sözcüsü Heather Nauert, Türkiye'nin olası Afrin operasyonu ile ilgili olarak durumu henüz bilmediklerini ifade ederek şöyle konuştu: 

  "Türkiye'yi bu yönde bir adımdan kaçınmaya davet ediyoruz. Kuzey Irak’taki bağımsızlık referandumu öncesinde Iraklı Kürtlere söylediğimiz gibi; herkesin gözü topta olmalı. Yani herkes DEAŞ’la mücadeleye odaklanmalı. Dolayısıyla da Türklerin şiddete başvurmak yerine DEAŞ’a odaklanmasını istiyoruz."

   

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow