hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  ABD'den Gazze'de ateşkese veto... Çin'den tepki: "Katliamın devamına yeşil ışık"

  ABDden Gazzede ateşkese veto... Çinden tepki: Katliamın devamına yeşil ışık
  expand
  KAYNAKBBC Türkçe

  Amerika Birleşik Devletleri (ABD) İsrail’in Gazze’ye yönelik sürdürdüğü saldırıların sona erdirilmesi üzerine Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) sunulan ve acil insani ateşkes talep edilen karar tasarısını veto etti. Çin, veto kararı alan ABD'yi sert bir dille eleştirerek, bu hareketin "yanlış mesaj" verdiğini ve "katliamın devamına yeşil ışık yaktığını" söyledi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Beyaz Saray, Cezayir tarafından sunulan, Gazze'de acilen ateşkes talep eden karar tasarısının savaşı sona erdirmeye yönelik görüşmeleri "tehlikeye atacağını" söyledi.

  ABD, Refah kentini işgal etmemesi konusunda İsrail'i uyaran kendi geçici ateşkes karar tasarısını önerdi.

  ABD'nin, Cezayir'in karar tasarısı üzerine verdiği veto kararı geniş kapsamlı bir şekilde kınandı. Karar tasarısı BM Güvenlik Konseyi'nin 15 üyesinden 13'ü tarafından desteklenirken İngiltere çekimser kaldı.

  ABDden Gazzede ateşkese veto... Çinden tepki: Katliamın devamına yeşil ışık

  Çin'in BM Büyükelçisi Zhang Jun vetoya cevaben, önergenin devam eden diplomatik müzakerelere müdahale edeceği iddiasının " savunulamaz" olduğunu söyledi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "KATLİAMIN DEVAM ETMESİNE YEŞİL IŞIK YAKMAKTAN BAŞKA BİR ŞEY DEĞİLDİR"

  Zhang Jun, "Sahadaki durum göz önüne alındığında, acil bir ateşkes konusunda kaçınmaya devam etmek, katliamın devam etmesine yeşil ışık yakmaktan başka bir şey değildir" dedi ve şöyle devam etti:

  "Çatışmanın yayılması tüm Orta Doğu’yu istikrarsızlaştırıyor ve daha geniş bir savaş riskinin artmasına neden oluyor. Sadece Gazze'deki savaşın alevini söndürerek cehennem ateşinin tüm bölgeyi sarmasını önleyebiliriz."

  Cezayir'in en üst düzey BM diplomatı Amar Bendjama, “Ne yazık ki Güvenlik Konseyi bir kez daha başarısız oldu" dedi.

  Bendjama, "Vicdanınızı sorgulayın, tarih sizi nasıl yargılayacak?" diye ekledi.

  ABD'nin müttefikleri de ABD’nin veto kararını eleştirdi.

  Fransa'nın BM elçisi Nicolas de Rivière "sahadaki feci durum göz önüne alındığında" kararın kabul edilmemiş olmasından duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

  Washington'un BM Büyükelçisi Linda Thomas-Greenfield, Hamas ile İsrail arasındaki müzakereler devam ederken derhal ateşkes çağrısı yapmanın doğru zaman olmadığını savundu.

  İngiliz mevkidaşı Barbara Woodward ise planın görüşmeleri tehlikeye atarak "ateşkes ihtimalini azaltabileceğini" öne sürdü.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow