ABD'den İran'a uyarı! Konu: Suudi Arabistan... "Yanıt vermekten çekinmeyeceğiz"

ABD'den İran'a uyarı! Konu: Suudi Arabistan... "Yanıt vermekten çekinmeyeceğiz"

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Direktörü John Kirby, ABD'nin İran'ın Suudi Arabistan'a yönelik tehditlerinden endişe duyduğunu ve gerekirse yanıt vermekten çekinmeyeceğini söyledi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

ABD- İran arasındaki gerilim sürüyor. Wall Street Journal gazetesinin Suudi Arabistan'ın ABD'yi İran'ın muhtemel bir saldırısı konusunda uyardığı yönündeki haberinin ardından Beyaz Saray'dan açıklama geldi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Direktörü John Kirby ABD'nin İran'ın Suudi Arabistan'a yönelik tehditlerinden endişe duyduğunu ve gerekirse yanıt vermekten çekinmeyeceğini söyledi.

Kirby yaptığı açıklamada, "Tehdit tablosundan endişe duyuyoruz ve Suudilerle askeri ve istihbarat kanalları aracılığıyla sürekli temas halindeyiz. Bölgedeki çıkarlarımızı ve ortaklarımızı savunmak için harekete geçmekten çekinmeyeceğiz" ifadelerini kullandı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Üç ABD'li yetkili yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan'ın Amerikalı yetkililerle İran'ın krallığa yakın bir saldırıya hazırlanabileceğine dair istihbarat paylaştığını söyledi.

Suudi Arabistan'a yönelik olası bir saldırıyla ilgili artan endişeler , Biden yönetiminin yaygın protestoları bastırması nedeniyle Tahran'ı eleştirmesi ve Ukrayna'daki savaşında kullanılmak üzere Rusya'ya teknik desteğin yanı sıra yüzlerce insansız hava aracı gönderdiği için kınamasıyla ortaya çıkıyor.

Ulusal Güvenlik Konseyi yaptığı açıklamada, "Tehdit tablosundan endişe duyuyoruz ve Suudilerle askeri ve istihbarat kanalları aracılığıyla sürekli temas halindeyiz" dedi. Bölgedeki çıkarlarımızı ve ortaklarımızı savunmak için harekete geçmekten çekinmeyeceğiz” dedi.

Wall Street Journal, Suudilerin istihbaratı paylaştığını bildirdi. İran, Suudi Arabistan ve diğer rakiplerinin sıradan İranlılar tarafından sokaklarında muhalefeti körüklediğini iddia etti.