hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  ABD'den İsrail-Lübnan hamlesi

  KAYNAKCNN TÜRK

  İsrail-Lübnan sınırında tansiyonun yükseldiği bir dönemde, ABD Başkanı Joe Biden bölgeye bir danışmanını gönderdi. İsrail ve Lübnan arasında arabulucu konumundaki Biden'ın kıdemli danışmanı, "Gazze'de bir ateşkes ve diplomatik çözüm Lübnan-İsrail çatışmalarına da son verebilir" ifadelerini kullandı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İsrail-Lübnan sınırında son dönemde gerginliğin tavan yapmasından endişe duyan Amerikan yönetimi devrede. ABD Başkanı Joe Biden, bölgeye bir danışmanını gönderdi.

  ABDden İsrail-Lübnan hamlesi

  İsrail'in ardından Lübnan'a geçen Biden'ın kıdemli danışmanı Amos Hochstein Beyrut'ta taraflara çağrıda bulundu. "Gazze'de bir ateşkes ve/veya alternatif bir diplomatik çözüm, Mavi Hat'taki çatışmayı da sona erdirebilir, yerinden edilmiş Lübnanlı sivillerin güneydeki evlerine, İsrailli sivillerin de kuzeydeki evlerine dönmeleri için koşullar yaratabilir."

  ABDden İsrail-Lübnan hamlesi

  "İsrail-Lübnan sınırındaki sorunun hızlı ve diplomatik bir şekilde çözülmesi herkesin çıkarınadır" diyen danışman ekledi: "Mavi Hat boyunca İsrail ile Hizbullah arasındaki çatışma yeterince uzun süredir devam ediyor. Masum insanlar ölüyor, mülkler zarar görüyor, aileler parçalanıyor ve Lübnan ekonomisi gerilemeye devam ediyor. Ülke sebepsiz yere acı çekiyor."

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  ABDden İsrail-Lübnan hamlesi

  Bölgedeki durumun çok ciddi olduğunu vurgulayan Hochstein, "ABD Başkanı Biden bu tırmanışın önüne geçmek istiyor" ifadelerini kullandı. "Buradaki çaba budur. Bu çatışmayı şimdi sona erdirmek herkesin çıkarına olacak ve taraflar kabul ederse bunu diplomatik olarak yapmanın bir yolu olduğuna inanıyoruz. Ama içinde bulunduğumuz durum çok ciddi."

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow