ABD’den İsrailli yerleşimcilere vize kısıtlaması

ABD’den İsrailli yerleşimcilere vize kısıtlaması

ABD’den İsrailli yerleşimcilere vize kısıtlaması
expand
KAYNAKBBC Türkçe

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İsrail işgali altındaki Batı Şeria'daki şiddetten sorumlu aşırılık yanlılarına vize yasağı getirildiğini duyurdu.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Blinken, İsrailli yerleşimcilerin Filistinlilere yönelik saldırılarına yaptırım uygulanacağını söyledi.

Ancak ABD'li bakan, vize yasağının şiddet uygulamakla suçlanan Filistinliler için de geçerli olacağını belirtti.

Hamas'ın 7 Ekim'de İsrail'in güneyine saldırısının ardından tetiklenen Gazze Şeridi'ndeki savaşın başlamasından bu yana, Batı Şeria'daki saldırılar arttı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, yasağın "düzinelerce" aşırılık yanlısı İsrailliyi ve onların bazı aile üyelerini etkileyeceğini söyledi. Miller, ABD yasaları gereği, yasak uygulanan kişilerin isimlerini açıklamadı.

ABD Başkanı Joe Biden ve diğer üst düzey yetkililer, İsrail’in Batı Şeria’da yerleşimcilerin Filistinliler’e yönelik saldırılarını durdurması çağrısında bulunmuştu.

Her ikisi de yerleşimci olan aşırı sağcı üst düzey bakanlar Itamar Ben-Gvir ve Bezalel Smotrich daha önce Batı Şeria'daki şiddeti ciddiye almamakla suçlanmıştı.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Son haftalarda Batı Şeria'daki Filistinliler BBC’ye, İsrailli yerleşimcilerin Gazze'deki savaşı toprak ele geçirmek için bir fırsat olarak kullandıklarını anlattı.

Blinken Salı günü yaptığı açıklamada, "İsrail hükümetine, Batı Şeria'da Filistinlilere karşı şiddet içeren saldırılar düzenleyen aşırılıkçı yerleşimcileri cezalandırması için daha fazla şey yapması gerektiğini vurguladık” dedi.

"Başkan Biden'ın defalarca söylediği gibi bu saldırılar kabul edilemez."

Karar, İsrail'in, İsrail vatandaşlarının ABD'ye vizesiz seyahat etmesine olanak tanıyan ABD Vize Muafiyet Programı’na kabul edilmesinden sadece bir ay sonra geldi.

Associated Press haber ajansına göre, Salı günkü duyurunun hedefi olan kişiler programa katılamayacak ve mevcut ABD vizesi sahiplerinin seyahat kartları da iptal edilecek.

Amerikan pasaportu sahipleri bu yeni karardan etkilenmeyecek.

 

Sıradaki Haberadv-arrow
Sıradaki Haberadv-arrow