ABD'den Rusya'ya nota

ABD'den Rusya'ya nota

ABD'den Rusya'ya nota

ABD, 7 Nisan'da Baltık Denizinde keşif yapan Amerikan uçağına Rus uçağının tacizde bulunduğu gerekçesiyle Rusya'ya nota verdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Rus SU-27 savaş uçağının, 7 Nisan'da Baltık Denizi üzerinde keşif uçuşu yapan RC-135U tipi Amerikan uçağına çarpacak boyutta yaklaşmasını "tehlikeli ve profesyonellik dışı" bulduklarını açıklayan ABD'de, Savunma Bakanlığı Pentagon Sözcüsü Mark Wright da geçen hafta yaşanan olayın ardından Rusya'ya protesto notası verildiğini bildirdi.

Wright, yaptığı açıklamada, "Havada profesyonellik dışı eylemler, olayın içinde yer alan tüm uçak mürettebatının zarar görmesi potansiyelini taşıyor. Daha da önemlisi, tek bir pilotun dikkatsiz eylemleri, ülkeler arasındaki tansiyonun yükseltilmesi potansiyeline de sahip" ifadesini kullandı.
Wrihgt, Baltık suları üzerinde cereyan eden olayın, Rusya'nın Ukrayna'ya müdahalesi nedeniyle değişen güvenlik ortamından kaynaklandığını kaydetti.

Rusya ise Amerikan uçağının Rusya hava sahasına doğru uçarken belirlendiğini, alıcı-verici kanalı olan transponder cihazının kapatılmış halde uçtuğunu iddia etmişti.

Pentagon, geçen yıl da Rusya'nın Su-27 tipi savaş uçağının, Ohotsk Denizi'nde uluslararası sularda ABD keşif uçağını taciz ettiğini açıklamıştı.

Haliç'te kaza: 2 kişi öldü

Demirtaş: "Yaralı askerleri arkadaşlarımız çıkardı"

Kredi kartına taksit sınırlaması tüketicileri ihtiyaç kredisine yönlendirdi