hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  AB'den HDP'lilerle görüşme açıklaması

  ABden HDPlilerle görüşme açıklaması
  expand
  KAYNAKAA

  AB Komisyonu, Genişlemeden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn'ın haklarında gözaltı kararı bulunan HDP'lilerle görüşmesinin, AB-Türkiye ilişkileri açısından faydalı olduğunu iddia etti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  AB Komisyonu Sözcüsü Maja Kocijancic, Hahn'ın yürütülen terör soruşturmalarında ifade vermeye gitmediği için hakkında gözaltı kararı alınan HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız ve terör faaliyetleri sebebiyle kırmızı bültenle aranan HDP'nin Avrupa Temsilcisi Eyüp Doru ile görüşmesine ilişkin AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

  Kocijancic, "AB'nin terörle mücadele yöntemi bu mu, yoksa Türkiye'yi üyelik talebini askıya almaya mı zorluyorsunuz?" sorusunu, "AB Komisyonu, Türkiye'deki demokratik yollarla seçilmiş tüm siyasi güçlerle görüşüyor. Bu, AB-Türkiye ilişkileri ile ülkedeki istikrarlı siyasi iklime yardımcı ve faydalı" şeklinde cevaplandırdı.

  AB Sözcüsü, "AB, PKK'nın terör örgütü olduğunu söylüyor. Ancak PKK'nın Avrupa'nın her yerinde faaliyetleri var. Söylediklerinizle yaptıklarınız birbiriyle çelişmiyor mu?" sorusu üzerine "AB, PKK'yı terör örgütleri listesine ekledi ve bu kararı 28 üyenin oybirliğiyle aldı. Şiddeti ve PKK'nın saldırılarını düzenli olarak kınıyoruz. Bunu da bizim çok sayıdaki açıklamamızdan görebilirsiniz." dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  AB Komisyonunun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn, dün HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız ile terör örgütü faaliyetleri sebebiyle kırmızı bültenle aranan HDP'nin Avrupa Temsilcisi Eyüp Doru ile görüşmüştü.

  AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Hahn'ın HDP'liler ile görüşmesini eleştirerek, "Bu, 'Biz Türkiye ile ilişkilerin kötüleşmesini istiyoruz' demektir. Burada bahane üretmektir, bunlar hiçbir şekilde kabul edilebilir tutumlar değildir. Dolayısıyla herkes bu büyük stratejik ilişkinin nasıl doğru yolda ilerleyeceğine kafa yormalıdır." demişti.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow