hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  AB'den Türkiye'ye uyarı geldi

  ABden Türkiyeye uyarı geldi
  expand

  18-19 Aralık tarihlerinde gerçekleştirilecek Avrupa Birliği Zirvesi'ne, Avrupa Birliği Dışişleri Bakanlarının ileteceği bildirinin taslağında Türkiye kısmında değişikliğe gidildi. Değişiklik 14 Aralık Operasyonu'nun ardından geldi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  AB Dışişleri Bakanları dün Genel İşler Konseyi Toplantısı'nda bir araya geldi. Avrupalı Bakanlar, bu hafta gerçekleştirilecek AB Zirvesi'ne iletilecek bildiride Türkiye ile ilgili paragraflarda değişiklikler yaptı, ilişkilerin geleceğine yönelik "uyarı niteliğinde hatırlatma'' ekleyerek, sertleştirdi. Bakanlar, Türkiye'nin birliğe üyelik sürecinde bir ilerleme sağlamasının, hukukun üstünlüğüne ve temel haklara saygıya bağlı olduğunu belirtti.

  Medya kuruluşlarına yönelik gerçekleştirilen son operasyon hakkında, "Demokrasinin çekirdek ilkelerinden olan medya özgürlüğüne saygı konusunda şüphe uyanmasına neden olduğu" ifadeleri kullanılarak,"Konsey, katılım müzakerelerinde ilerleme sağlamanın hukukun üstünlüğüne ve temel haklara saygıya bağlı olduğunu hatırlatır" ifadelerini AB zirvesinde verilecek bildireye dahil etti.

  Bildiride yer alan bir başka konu ise 17 Aralık yolsuzluk iddialarıydı. İddialar ile ilgili, "konsey hükümetin Aralık 2013'teki yolsuzluk iddialarına verdiği yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığı konusunda ciddi endişe uyandıran ve siyasi muhalefete, kamuoyu protestolarına ve eleştirel basına yönelik artan tahammülsüzlüğü gösteren cevabını üzüntüyle karşılar" ifadeleri kullanıldı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Türkiye'deki yasa değişikliklerine de yer verilen AB bildirisinde, "AB, yürütmenin yargıya yersiz müdahalesinden ve önemli yasal düzenlemelerde paydaşlara danışılmadan yapılan sık değişikliklerden ve bilgiye erişime yönelik kısıtlamalardan endişe duymayı sürdürüyor" sözlerine yer verildi.

  Bildiride ayrıca bölgesel konularada yer verilerek, Türkiye'nin Irak ve Suriye'den kaçan milyonlarca sığınmacıyı kabul etmesinden dolayı duyulan memnuniyet dile getirildi. "IŞİD'e karşı daha yakın işbirliği oluşturmak için siyasi diyalog kullanılmalı" denildi.

  PKK'nın AB'nin terörist örgütler listesinde olduğunu da bildirede hatırlatan AB Konseyi, Kürt sorununun barışçıl çözümü için yenilenen çabaları güçlü şekilde desteklediklerini de belirtiyor.

  Mevlüt Çavuşoğlu'ndan AB'ye 14 Aralık yanıtı

  Çarşı'nın darbe davası ertelendi

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow