hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  ABD’li generalden gerginliği tırmandıracak bildiri: "2025'te Çin'le savaşabiliriz"

  ABD’li generalden gerginliği tırmandıracak bildiri: 2025te Çinle savaşabiliriz
  expand

  Dünyayı bir kez daha korkutacak bir haber geldi. ABD'li hava kuvvetleri komutanının birliklerine yayınladığı bildiri, ABD basınına sızdı. Çin-Tayvan geriliminde ABD'nin konumunu ele alan bildiride savaş sinyali verildi. 2025'te ABD ile Çin'in savaşabileceği belirtildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  ABD bir kez daha Çin-Tayvan gerilimini tırmandıracak harekete imza attı. ABD Hava Kuvvetleri'nin önemli generallerinden Mike Minihan, 2025'e işaret etti. Emrindeki askerlere Çin'le savaşabileceklerini söyledi.

  Minihan'ın birliklerine gönderdiği bildiri, NBC News tarafından ele geçirildi. General, "Umarım yanılıyorumdur. İçgüdülerim bana 2025'te savaşacağımızı söylüyor" ifadesini kullandı. Çin Devlet Başkanı'nın 3. kez seçildiğini hatırlatan bildiride, Şi Cinping'in ABD’deki 2024 seçimlerinden faydalanacağını öne sürdü. Çin'in bundan yararlanıp 2025'te "harekete geçebileceğini" iddia etti. ABD'li general, birliklerine eğitimlerde daha agresif olunmasını talep etti.

  Bildiri, ABD Hava Kuvvetleri sözcüsünce doğrulandı. Sözcü, Minihan'ın bildirisinin caydırıcılık çabalarının başarısız olması durumunda muhtemel ihtimallere hazırlanmak için yapıldığını, önceki çalışmalara dayandığını söyledi. ABD Savunma Bakanlığı'ndaki bazı yetkililerse, komutanın görüşünün Çin'i yansıtmadığını iddia etti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bölgedeyse durum oldukça gergin. Bunu tırmandıran olaylardan biriyse, Eski ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin Tayvan'a ziyaret gerçekleştirmesiydi. Ziyaret, Çin tarafından büyük tepki çekmiş, Tayvan üzerinde askeri tatbikat düzenlenmişti. Bunun nedeni "Tek Çin" ilkesi. Çünkü Çin, Tayvan'ı kendi toprağı olarak görüyor. Bu nedenle Tayvan'ın diğer ülkelerle diplomatik ilişkilerde bulunmasına karşı çıkılıyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow