ABD'li misyoner gizli kabileyi ortaya çıkardı: Soykırım ile yargılanabilir

ABD'li misyoner gizli kabileyi ortaya çıkardı: Soykırım ile yargılanabilir

ABDli misyoner gizli kabileyi ortaya çıkardı: Soykırım ile yargılanabilir
expand
KAYNAKCnnturk.com

Brezilya’da faaliyet gösteren bir Amerikan misyoneri, izni olmadığı halde izole bir yerli kabileyi ortaya çıkardı. Misyonerin hastalık bulaştırarak öldürme ihtimaliyle soykırımla bile yargılanabileceğini belirtildi.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Bir Hristiyan misyoner olan Steve Campbell, geçtiğimiz ay dış dünyayla bağlantısı olmayan kabilelerden biri olan Hi-Merimã'ya ait bölgeye girdi.

Yerli halkın haklarını ve kültürünü korumak üzere kurulmuş organizasyon olan Funai'nin sözcüsü Reuters'a yaptığı yazılı açıklamada, "Bu, hakların ihlali ve izole edilmiş yerli nüfusu ölüm riskine maruz bırakma durumu" dedi ve “Doğrudan temas oluşmasa bile, izole toplumlara hastalıkların geçme olasılığı daha yüksektir" ifadelerini kullandı.

Funai federal savcılara veya polise henüz bildirimde bulunmadığından Campbell'in ne tür cezalar alacağıyla ilgili detaylar henüz çok net değil. Ancak ülkenin yerel kabilelerini ve insanları riske atması sebebiyle çok ağır suçlarla karşılaşabileceği ifade ediliyor. Yerli halklarının haklarını savunan bir örgüt olan Survival International, toplu ölümler henüz olmasa bile Campbell'ın 'soykırım' için dahi yargılanabileceğini bildirdi.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Brezilya'nın Folha de São Paulo Gazetesi'nde çıkan habere göre Campbell, alana yanlışlıkla girdiğini iddia ederken, komşu Jamamadi kabilesindeki Kızılderilere GPS cihazı kullanmayı öğretme amacıyla bölgede olduğunu ifade etti.

Uzmanlar, ülkenin yeni cumhurbaşkanı Jair Bolsonaro'nun yerel işlerden sorumlu bakan olarak vaiz ataması sonrasında, Brezilya'da izole kabilelerle temasa geçmeye çalışan misyonerlerin artma olasılığı olduğunu ve bunun tehlikeli olduğu konusunda uyardılar.

Sıradaki Haberadv-arrow
Sıradaki Haberadv-arrow