ABD’li ve Rus yetkililer Ankara’da görüştü

ABD’li ve Rus yetkililer Ankara’da görüştü

ABD’li ve Rus yetkililer Ankara’da görüştü
expand

Ukrayna savaşında kriz çözücü rol oynayan Türkiye, dün ABD ve Rus istihbarat başkanlarının Ankara’daki buluşmasına ev sahipliği yaptı. (Selçuk Böke/ Hürriyet/ Ankara)

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşta kolaylaştırıcı rol oynayan Türkiye, kritik bir toplantıya daha ev sahipliği yaptı. CIA Direktörü William Burns ile Rusya Dış İstihbarat (SVR) Örgütü Başkanı Sergey Narışkin MİT’in ev sahipliğinde dün Ankara’da bir araya geldi. İletişim Başkanı Fahrettin Altun, görüşmeyi teyit ederek “Görüşme, Türkiye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın küresel barışa sunduğu önemli katkılara bir yenisini eklemiştir” açıklamasında bulundu. Her iki ülkenin de toplantının Ankara’da yapılmasını talep ettiği öğrenildi.

KRİTİK KONULAR ELE ALINDI

ABD’li ve Rus istihbarat şeflerinin görüşmesinde nükleer tehdidi azaltmanın gündeme geldiği bildirilirken, yeni esir takaslarının da ele alındığı aktarıldı. Ayrıca, Rus güçlerinin Ukrayna’nın Herson kentinden geri çekilmesinin de görüşmede kapsamlı bir şekilde değerlendirildiği belirtildi. Diplomatik kaynaklar, Rus ve ABD’li üst düzey isimlerin görüşme trafiğinin Türkiye üzerinden devam edeceğini dile getiriyor.

PİLOT TAKASIYLA BAŞLADI

ABD ve Rusya arasında Türkiye’nin ev sahipliğinde ilk “güven artırıcı adımlar” Rusya ve Ukrayna savaşından 2 ay sonra iki ülke arasında pilot takasıyla başladı. Rusya’da tutuklu bulunan ABD’li eski Deniz Piyadesi Trevor Reed, ABD’de hapis cezası verilen Rus pilot Konstantin Yaroşenko ile nisan ayında Türkiye’de takas edilmişti. Bu adımdan sonra, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile Ukrayna işgalinin ardından ilk kez telefonda görüşmüş, ekimde ise iki ülkenin savunma bakanları bir telefon görüşmesi yapmıştı.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

ABD VE RUSYA’DAN AÇIKLAMA

Beyaz Saray yetkilileri görüşmelerde bir müzakere olmadığını, Burns’un Rusya’ya “olası nükleer silah kullanımının sonuçlarını” aktardığını kaydetti. Buluşmayı doğrulayan Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov detay vermeyerek ABD’nin girişimiyle gerçekleştirildiğini söylemekle yetindi.

ABD ESİRLERİ KURTARMAK İSTİYOR

ABD yönetimi, Moskova ile Rusya’da tutuklu Amerikalı basketbolcu Brittney Griner ve casuslukla suçlanan Paul Whelan’ı kurtarmak için esir takasını müzakere etmek istiyor. Olimpiyat şampiyonu 31 yaşındaki Griner, 17 Şubat’ta, yani Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’ya başlattığı işgalden birkaç gün önce bagajında esrar yağı bulunduğu iddiasıyla Moskova’daki bir havaalanında gözaltına alınmıştı.

Rusya’da ‘yasa dışı esrar bulundurmak’ ve ‘ülkeye esrar ile doldurulmuş elektronik sigara kartuşu sokmakla’ yargılanan Griner 9 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Eski bir donanma mensubu olan Paul Whelan ise reddettiği casusluk iddiasından 2020 yılında 16 yıl hapis cezası almıştı.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

(Fotoğraflar: Arşiv)

Sıradaki Haberadv-arrow
Sıradaki Haberadv-arrow