ABD'li yetkili sızdırdı, İsrail itiraf etti: İran'ı Mossad vurdu

ABD'li yetkili sızdırdı, İsrail itiraf etti: İran'ı Mossad vurdu

ABD'li yetkili sızdırdı, İsrail itiraf etti: İran'ı Mossad vurdu

Pazar gecesi İran'da bir İHA üretim merkezi hedef alındı. ABD, saldırıyı İsrail'in yaptığını öne sürdü. Bu açıklamadan saatler sonra ise İsrail basını saldırıyı Mossad'ın yaptığını manşetten verdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İran'ın İsfahan şehrinde bulunan ve Savunma Bakanlığı'na bağlı İHA fabrikasında mühimmat tesisinde dün gece saatlerinde patlama meydana geldi.

Ülkede kısa sürede gündem olan olayı, İran devlet televizyonu doğruladı. İsfahan Valiliği ise saldırı sonucunda can kaybının olmadığını açıkladı.

BAŞARISIZ OLDULAR

Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ise askeri tesise mikro insansız hava araçlarıyla saldırı düzenlendiği ancak başarısız olunduğu aktarıldı. Olayla ilgili geniş çaplı soruşturmanın devam ettiği de belirtildi.

Savunma Bakanlığından yapılan açıklama şöyle:

'Savunma Bakanlığı'na bağlı üretim tesislerinden birine mikro insansız hava araçları kullanılarak başarısız bir saldırı gerçekleştirildi. Savunma tedbirleri ile hava araçlarından biri tesisin hava savunması tarafından vuruldu ve diğer ikisi de savunma tuzaklarına takılıp infilak etti

ABD İSRAİL'İ İŞARET ETTİ

Tüm bu gelişmeler yaşanırken saldırının arkasında hangi ülkenin olduğu merak ediliyordu. Gün içerisinde ortaya çıkan detaylarda ABD'li üst düzey isimler söz konusu olayda İsrail'i topun ağzına koydu.

Açıklamaların ardından ABD basını da harekete geçti. Ülkenin en büyük gazetelerinden olan Wall Street Journal, olayı manşete taşıdı. Saldırının arkasındaki ülkenin İsrail olduğunu öne süren gazete, 'İsrail, Tahran'ı kontrol altına almak için İran'ı vurdu' başlığını kullandı.

İTİRAF GİBİ MANŞET ATTILAR

ABD basınında çıkan bu haber sonrası, İsrail'den ise itiraf gibi bir manşet geldi. Ülkenin köklü medya kuruluşlarından olan The Times of Israel, 'Mossad, çıkarlarımız için İran'ı vurdu' haberini ilk sayfadan verdi. Söz konusu haberde Ukrayna-Rusya savaşına da atıfta bulunuldu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

HEDEF: KAMİKAZE DRONE'LARI

Gazete, haberin devamında İran'ın yerli üretimi olan 'Şahid' isimli insansız hava araçlarının Ukrayna ordusuna büyük zarar verdiğini ve saldırıyla birlikte bunun önüne geçildiğini bildirdi. Hatırlanacağı üzere, kamikaze dronu olarak da bilinen Şahid'ler Ukrayna ordusuna büyük zarar verip çok sayıda askerin de ölümüne sebep olmuştu.