ABD’li yetkililer tarih verdi…Gazze’de Ocak ayında ne olacak?

ABD’li yetkililer tarih verdi…Gazze’de Ocak ayında ne olacak?

CNN International’a konuşan ABD’li kaynaklar, İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki büyük ölçekli askeri operasyonlarının Ocak ayında çok daha dar kapsamlı hale gelebileceğini, Hamas üyelerine yönelik hedefli saldırılara geçebileceğini açıkladı. Netanyahu’dan ise savaştan sonra “Gazze, İsrail'in sorumluluğunda silahsızlandırılmalı” mesajı geldi. Bu iki gelişmeye yönelik detayları ve ABD’de nasıl yankılandığını CNN TÜRK Washington Temsilcisi Yunus Paksoy aktardı…

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

CNN International’ın haberine göre ABD, İsrail'in Gazze Şeridi'nin güneyindeki büyük ölçekli askeri operasyonlarını Ocak ayına kadar tamamlayabileceğine ve ardından belirli Hamas üyeleri ve liderlerine yönelik daha hedefli saldırılara geçebileceğine inanıyor.

CNN TÜRK Washington Temsilcisi Yunus Paksoy bu gelişmeye yönelik detayları şu sözlerle aktardı:

“Şöyle söylüyor CNN’in ulaştığı bilgiler ve konuştuğu ismi verilmeyen yetkililer; İsrail’in kara saldırısı, kara istilası birkaç hafta daha sürecek. Ocak ayı itibariyle yeni yıldan sonra artık o operasyonlar çok daha dar kapsamlı, çok daha limitli olarak ilerleyecek ve sadece Hamas’ın üst düzey liderlerini Hamas’ın üst düzey tırnak içinde militanlarını hedef alacak şekilde ilerleyecek diyorlar. CNN, bu büyük çatışmaların, büyük hava saldırılarının ve kara istilasının daha 3-4 haftası kaldığını ve ondan sonra çok daha küçük kapsamlı olarak ilerleyeceğini söylüyor. Tabii daha önce de bazı bilgiler vardı ABD ile İsrail arasında süre konusunda fikir ayrılığı olduğuna yönelik. Çünkü İsrail ordusu ve Savunma Bakanı aylarca devam edebileceğini ve halk desteklerinin arkasında olduğunu söylüyorlardı. Ancak ABD'de tabii bir seçim takvimi var. Bu uluslararası toplum baskısının daha uzun süre devam edemeyeceğini söylüyorlardı. Bu öğrendiği bilgilere göre CNN’in birkaç hafta daha geniş çaplı operasyonlar devam edecek.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

NETANYAHU’NUN SİLAHSIZLANDIRMA AÇIKLAMASI

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu son açıklamasında “Hiçbir uluslararası güç bu sorumluluğu üstlenemez” diyerek savaştan sonra Gazze’nin silahsızlandırılacağını, bunu yapabilecek olanın ise İsrail olduğunu belirtti.

Yunus Paksoy, ABD’nin konuya yönelik bugüne kadar süregelen tutumuna ilişkin şu açıklamaları yaptı:

“Tabii bugün ve bundan sonraki brifinglerde bunun sorulmasını bekliyoruz. Bu ABD’nin kurduğu plana, anlattığı dizayna taban tabana zıt. Çünkü ABD orada uluslararası birden farklı gücün bulunmasını istiyor. Gazzelilerin, uluslararası ortakların, İsrail'in kabul edebileceği bir güvenlik mekanizması demişti. Netanyahu'nun anlattığı ise sadece İsrail’in kabul edebileceği bir şey. Adeta bir işgal gücü ve belirsiz süre orada kalması. Daha önce bu tarz bir açıklama yaptığında "biz orada süresiz kalacağız" dediğinde, ABD’li yetkililer zor durumda kalmış ancak, bir sürü orada kalmaları makul tabii ki de savaş bittiği gibi tasını tarağı toplayıp çıkamazlar minvalinde bir açıklama yapmışlardı. Ama burada yine kalıcı işgal amacını, o planlarını açık etmiş bulunuyor Netanyahu. ABD’nin planlarına ters ama tabii şu soruyu da sormak lazım. Acaba ABD ve İsrail medya önünde ihtilaf varmış gibi gösteriyor? Çünkü 2 seçenek bırakmış oluyorlar o zaman. Ya çok uluslu işgal gücü ya da sadece İsrail’in işgal gücü. “

Sıradaki Haberadv-arrow
Sıradaki Haberadv-arrow