ABD’nin Ankara Büyükelçisi John Bass: ABD Türkiye’nin başarılı olmasını istiyor

ABD’nin Ankara Büyükelçisi John Bass: ABD Türkiye’nin başarılı olmasını istiyor

ABD'nin Ankara Büyükelçisi John Bass, Atlantik Konseyi Zirvesi'nin açılışında konuştu, “ABD Türkiye’nin başarılı olmasını istiyor” dedi.

Atlantik Konseyi İstanbul Zirvesi 2017’nin açılışında konuşan ABD’nin Ankara Büyükelçisi John Bass, “ABD Türkiye’nin başarılı olmasını istiyor” dedi.


ABD'den o fotoğrafa açıklama


ABD’nin Ankara Büyükelçisi John Bass, Atlantik Konseyi İstanbul Zirvesi 2017’nin açılış programına katıldı. Programın açılışında konuşan Bass, son zirvenin 18 ay önce yine İstanbul’da yapıldığını söyleyerek bu süreçte ABD, Avrupa ve Türkiye’nin ilişkilerinde değişiklikler meydana geldiğini söyledi. Bass, özellikle medyada sıklıkla gündeme gelen bu durumun herkesin birbirine ihtiyacı olduğu gerçeğini ortaya koyduğunu belirtti.


ABD askerleri Türkiye'nin vurduğu YPG hedeflerinde


'ABD Türkiye’nin başarılı olmasını istiyor'


ABD’nin Türkiye’nin başarılı olmasını istediğini söyleyen Bass, “Bir arada çalışabildiğimiz zaman hepimiz daha kuvvetliyiz. Ancak o zaman aynı yöne gider ve bu üç bölgedeki zorluklarla baş edebiliriz. Bunu görmeyebilirsiniz ama gerçek şu ki ABD Türkiye’nin başarılı olmasını istiyor. Türkiye’nin güçlü olması, huzurlu olması, barışçıl olması, müreffeh ve demokratik olması çok açık bir şekilde bizim ulusal çıkarımıza. Bu toplumda veya çevredeki ülkelerde herkese yardımcı olmaya çalışıldığında tabii ki bazı zorluklar var. Ancak gelecekte bu gerçeği başaracağımıza inanıyorum” şeklinde konuştu.


Bass sözlerine şöyle devam etti: "Biraz farklılıklarımız var tabii. Bunlarla nasıl başa çıktığımız ve üzerinde çalıştığımız hedeflerin yakın olduğunu anlamak, aynı yönde ilerlemek, Türk dostlarımızın gelecekteki Türkiye için kendi vizyonlarını gerçekleştirmeleri açısından başarılı olmasına yardımcı olmak, diplomaside yaptığımız şeyin çok önemli bir parçası."


Cumhurbaşkanı Erdoğan da konuşacak


İkinci gününde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da konuşacağı zirvenin başlığı, "Çalkantılı Bölgede Transatlantik Uzlaşmayı Güçlendirmek".

Bu yıl sekizincisi düzenlenen ABD merkezli düşünce kuruluşu Atlantik Konseyinin zirvesi kapsamında, dünyada ekonomi, enerji, yatırım ve dış politika konularında açık oturumlar, yuvarlak masa toplantıları, özel oturumlar düzenlenecek. 45 ülkeden alanlarındaki önemli isimlerin katıldığı zirveye, İngiliz petrol şirketi BP, Birleşik Arap Emirlikleri merkezli Dana Gas, İsrail merkezli Delek Drilling, ABD'li Noble Energy ve Cheniere, Ukraynalı Naftogaz ve Hollanda merkezli EWT gibi uluslararası enerji şirketlerinin temsilcileri de geldi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS