ABD’nin denklemdeki yeri ne? “İsrail’in kendi planı var”

ABD’nin denklemdeki yeri ne? “İsrail’in kendi planı var”

ABD’nin denklemdeki yeri ne “İsrail’in kendi planı var”
expand

Gazze'deki katliamlarını "insani aranın" ardından yeniden başlatan İsrail, saldırılarını güneye doğru genişletti. Analistlerin görüşleri ise ABD tarafından İsrail’e gerçek bir baskı uygulanmadığı yönünde…

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

7 Ekim’den bu yana kritik ziyaretlerle ve söylemlerle İsrail’e desteğini sıklıkla yineleyen ABD’nin Gazze’ye yönelik saldırılara ve bölgedeki politikasına ilişkin birçok analiz dile getirildi.

ABD basınında kimi zaman Biden yönetiminin İsrail’e yönelik baskılarının arttığı kaleme alınsa da diğer yanda Tel Aviv’e silah transferi yaptığı ve saldırılara yeşil ışık yaktığı aktarılıyor.

Amerikan kamuoyunun İsrail'e verdiği desteğin gerilediğine işaret eden anketler de mevcut.

ABD’nin denklemdeki yeri ne “İsrail’in kendi planı var”

Al Jazeera’ya konuşan Doha Lisansüstü Çalışmalar Enstitüsü’nden Tamer Qarmout, İsrail'in Gazze saldırılarına ilişkin ABD'nin tutumuna yönelik değerlendirmelerde bulundu.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Analizinde Qarmout, ABD’nin sadece konuştuğunu, İsrail'e savaş çabalarını sürdürmesi için yeşil ışık yaktığının "açık" olduğunu ancak kararları verenin hâlâ İsrail olduğunu belirtti.

“(İsrail) Amerikalılarla iş birliği halindeler ancak kendi planları var” ifadelerini kullanan Qarmout, ABD’nin İsrail’i durdurmak ya da Filistinlilerin acılarını azaltmak için gerçek bir baskı uygulamadığını vurguladı.

Gerçek bir baskının İsrail'e silah sevkiyatının durdurulması şeklinde olabileceğini belirterek, “Eğer samimiyse (ABD), İsraillilerle ciddi bir şekilde konuşup onları durdurabilir veya bazı düzeltmeler yapabilirler. Ama bunun olduğunu görmüyoruz” ifadelerini kullandı.

Değerlendirmesinde Qarmout, daha önceden ‘güvenli’ olarak belirtilen Gazzeli sivillerin göç ettiği güneye yönelik saldırılardan da endişe duyduğunu kaydetti.

Sıradaki Haberadv-arrow
Sıradaki Haberadv-arrow