ABD'nin yeni Dışişleri Bakanı Pompeo Türkiye hakkında ne düşünüyor?

izlenme 1,060
  1. Dünya
Video: ABD'nin yeni Dışişleri Bakanı Pompeo Türkiye hakkında ne düşünüyor?
Bugün tüm dünya Beyaz Saray'dan gelen haberle büyük bir sürpriz yaşadı. ABD Başkanı Donald Trump, Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'u görevden aldığını açıklarken, yerine CIA Başkanı Mike Pompeo'yu getirdi. Trump, Twitter üzerinden yayınladığı mesajında Tillerson'a teşekkürlerini sundu. Peki göreve gelen eski CIA Başkanı Mike Pompeo kimdir? CIA Başkanı olduktan sonra ilk yurt dışı ziyaretini <a class="in-news-link" href="/turkiye" target="_blank" title="Türkiye haberleri">Türkiye</a>'ye gerçekleştiren Pompeo'nun Ortadoğu ve Türkiye hakkında görüşleri nedir?

Bugün tüm dünya Beyaz Saray'dan gelen haberle büyük bir sürpriz yaşadı. ABD Başkanı Donald Trump, Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'u görevden aldığını açıklarken, yerine CIA Başkanı Mike Pompeo'yu getirdi. Trump, Twitter üzerinden yayınladığı mesajında Tillerson'a teşekkürlerini sundu. Peki göreve gelen eski CIA Başkanı Mike Pompeo kimdir? CIA Başkanı olduktan sonra ilk yurt dışı ziyaretini Türkiye'ye gerçekleştiren Pompeo'nun Ortadoğu ve Türkiye hakkında görüşleri nedir?

 Amerikan Merkezi Haber Alma Teşkilatı (CIA) Başkanıyken ABD Başkanı Trump tarafından Dışişleri Bakanlığına atanan Mike Pompeo, 53 yaşında ve muhafazakar siyaset anlayışıyla Trump'ın gölgesi olarak görülüyor.

Cumhuriyetçi Parti içerisindeki muhafazakar Çay Partisi hareketinden gelen eski kongre üyesi Pompeo, boğulma hissi veren su işkencesine desteği ve kürtaj karşıtı görüşleri ile gündeme gelmişti.Eski bir asker olan Pompeo, Berlin Duvarı yıkılmadan önce Demir Perde'nin devriyesinden sorumlu ekipte görev yapmıştı. 

Trump'ın kabinesi göz önüne alındığında İran'a yönelik sert tutum göze çarpan en önemli ayrıntılardan olabilir. Bu noktada Trump ve Tillerson arasında anlaşmazlık olduğu uzun süredir yazılıp çiziliyordu. Trump'ın Tillerson'u görevden aldığını açıklamasının ardından yaptığı, "Tillerson ile İran dahil birçok konuda anlaşmazlık yaşadık" açıklaması bunun en büyük kanıtı.

Tillerson'un aksine Pompeo, İran konusunda kabineyle ortak görüş paylaşan bir isim. İran ile yapılan nükleer anlaşmaya şiddetle karşı çıkan Pompeo, ambargoların da sürdürülmesi taraftarı. Bu açıdan bakıldığında Dışişleri Bakanlığı görevini üstlenen bir ismin Ortadoğu stratejisi de merak konusu.

Türkiye hakkında ne demişti?

İlk yurtdışı ziyaretini Türkiye'ye gerçekleştiren Pompeo, 15 Temmuz darbe girişiminin ertesi günü Twitter'da Türkiye'yi "totaliter İslamcı diktatörlük" olarak ifade etmişti.

"Erdoğan hükümetinin anca İran yönetimi kadar demokratik olduğu" ifadelerini de kullanan Pompeo daha sonra bu Tweet'ini silmiş ve Twitter hesabını da kapatmıştı.

Müslüman din adamlarına yönelik sözleri tepki çekmişti

Öte yandan, BBC Türkçe'nin aktardığına göre, Mike Pompeo 2013 yılında da Müslüman din adamlarına yönelik sözleriyle gündeme gelmişti. 

Pompeo'nun "İslamcı teröristleri sert bir şekilde eleştirmeyen Müslüman din adamlarının terör saldırılarında suç ortağı olduklarına" yönelik sözleri, Demokratlar ve Müslüman lobi kuruluşları tarafından kınanmıştı.

Eski ABD Başkanı Barack Obama'nın Guantanamo Üssü'nü kapatma planına da karşı çıkan Pompeo, 2013'te cezaevini ziyarettikten sonra, açlık grevinde olan mahkumlar hakkında "Bana pek çoğu kilo almış gibi geldi" demişti.

Pompeo su işkencesinin de, "hayati bilgilerin elde edilmesi için" kullanılabileceğini savunmuştu.

CIA Başkanlığı tartışılmıştı

Pompeo ile ilgili önemli bir detay da CIA Başkanı olarak atanması sürecinde yaşandı. İnsan hakları kuruluşları ABD Senatosu'na, Pompeo'nun CIA Başkanlığı'nı onaylamama çağrısı yapmıştı.Pompeo, devlete dair gizli belgeleri gazetecilere sızdıran eski Ulusal Güvenlik Kurumu (NSA) çalışanı Edward Snowden'ın "idam edilmesi gereken bir vatan haini" olduğunu düşündüğünü açıklamış, bu açıklamaları tepki çekmişti. 

 

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS