hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  AB'nin İran'la yeni nükleer anlaşma planı sızdırıldı

  ABnin İranla yeni nükleer anlaşma planı sızdırıldı
  expand

  Avrupa Birliği ile İran arasında süren nükleer anlaşmayı canlandırma planında yeni bilgiler sızdırıldı. Buna göre Viyana görüşmelerinde sunulan teklifte ABD’nin anlaşmayı bir kez daha terk etmesi durumunda para cezasına tabi tutulması ve İran’ın nükleer faaliyetlerini azaltması karşılığında yaptırımların hafifletileceği gibi maddeler yer aldı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Rusya’ya yönelik yaptırımların ardından enerji alanında şiddetli bir krize giren Avrupa’da gözler alternatif hamlelere çevrildi. Son zamanlarda onlardan biri olarak İran ile yeniden canlandırılması gündemde olan nükleer anlaşma planı var. İran’ın da olumlu yaklaşımını aktardığı bu görüşmelerde her iki tarafa dair yeni detayların yer aldığı bilgiler sızdırıldı.

  Al Jazeera'de yer alan habere göre, AB'nin Viyana görüşmelerinde İran nükleer anlaşmasını canlandırmak için sunduğu teklifin, Tahran'ın nükleer faaliyetlerini kademeli olarak azaltması karşılığında bankalar da dahil 160'tan fazla İran kuruluşuna yönelik yaptırımların derhal kaldırılmasını içerdiği iddia edildi.

  Al Jazeera, teklifin ABD'nin anlaşmayı bir daha terk etmesi durumunda para cezası ödeme yükümlülüğünü içerdiğini de aktardı.

  Brüksel'in daha önce "nihai" olarak adlandırdığı teklifin dört aşamadan oluştuğunu ve tam olarak uygulanmasının en az 120 gün süreceği belirtildi.

  İmzalanmasından sonraki “ilk gün”, 17 İran bankası ve 150 diğer ekonomik kuruluş üzerindeki yaptırımların kaldırılması planlanıyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Tahran da ilk günden itibaren anlaşma kapsamındaki taahhütlerine geri dönmeye başlayacak ve nükleer faaliyetlerini azaltacak.

  Raporda, bu anlaşmanın uygulanmasının, şu anda Güney Kore'de dondurulan 7 milyar dolarlık İran fonunun serbest bırakılmasını da içereceği belirtildi.

  Al Jazeera, anlaşmanın imzalanmasından sonraki 120 günlük süre boyunca İran'ın "doğrulama mekanizması" kapsamında 50 milyon varil petrol ihraç etmesine izin verileceğini söyledi.

  O dönemden sonra İslam Cumhuriyeti günde 2,5 milyon varil ihracat yapabilecek.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow