AB’nin yardım konferansı 16 Mart’ta

AB’nin yardım konferansı 16 Mart’ta

AB’nin yardım konferansı 16 Mart’ta

Avrupa Birliği’nin (AB), Kahramanmaraş merkezli iki depremden etkilenenler için Brüksel’de düzenlemeyi planladığı uluslararası bağışçılar konferansının 16 Mart’ta yapılmasına karar verildi. (Hürriyet: Güven Özalp)

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

AB Komisyonu ve Dönem Başkanı İsveç’in inisiyatifiyle yapılacak konferansın amacı, donörlerin katkılarını koordine etmek ve Türkiye ile Suriye’nin depremden etkilenen bölgelerinde erken toparlanma ve Yardım çalışmalarını desteklemek amacıyla kaynak yaratmak olacak.

AÇIKLAMA İSVEÇ’TEN

AB Dışişleri Bakanları Toplantısı’na katılmak üzere Brüksel’de bulunan İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström, Dönem Başkanı olarak yapabileceklerinin en fazlasını yapmak istediklerini belirterek, “Amacımız, Türkiye ve Suriye halkı için daha fazla destek sağlamak ve bu depremin korkunç sonuçlarını hafifletmek için mümkün olduğunca çok şey yapmaya çalışmaktır” dedi. Billström, üst düzeyli konferansa katılımın yüksek olmasını beklediklerini de ifade etti.

GENİŞ KATILIMCI BEKLENTİSİ

AB Komisyonu’nun Genişleme Müzakereleri ve Komşuluktan Sorumlu Üyesi Oliver Varhelyi ve İsveç Uluslararası Kalkınma ve Dış Ticaret Bakanı Johan Forssell’in başkanlık edeceği konferansa katılım oldukça geniş bir yelpazeye yayılacak. Toplantı, AB üyelerinin yanı sıra, komşu ülkelere, BM üyelerine, uluslararası mali kuruluşlara ve ilgili diğer paydaşlara açık olacak. Türkiye’nin de temsil edileceği toplantı Ankara ile yakın işbirliği ve koordinasyon içinde organize ediliyor. Düzenleme hızı AB standartlarının oldukça üstünde olan konferansta toplanacak yardımın önemli bir meblağa ulaşması bekleniyor. Yardımların öncelikle acil ve kısa vadeli ihtiyaçların karşılanmasında kullanılması amaçlanıyor. AB’nin ana hedefi uzun soluklu bir destek sağlanması.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

NATO KONTEYNERLERİ YOLDA

NATO’nun Deprem bölgesindeki barınma sorununu hafifletmek amacıyla göndermeye karar verdiği konteynerlerin ilk bölümü İtalya’nın Taranto Limanı’ndan gemiyle yola çıktı. NATO’nun göndermeyi planladığı bin konteynerden altı yüzünü taşıyan geminin önümüzdeki günlerde İskenderun Limanı’na ulaşması bekleniyor. NATO konteynerleri bölgede dört bin kişiye barınma sağlayacak. NATO’nun sivil-asker ortak operasyonel irtibat ve keşif ekibi kamp alanını hazırlıyor, lojistik ve yerel desteği koordine ediyor.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber