Akar ve Çavuşoğlu, Ukrayna başbakanıyla görüştü

Akar ve Çavuşoğlu, Ukrayna başbakanıyla görüştü

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ukrayna Başbakanı Denis Şmıgal ile bir araya geldi.

Millİ Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ukrayna'nın başkenti Kiev'de, resmi ziyaretleri kapsamında ilk olarak Başbakanlık Ofisi'ne geçti. Bakan Akar ve Bakan Çavuşoğlu, burada Ukrayna Başbakanı Denis Şmıgal ile görüştü. Görüşmeye Millİ Savunma Bakan Yardımcısı Muhsin Dere ile Türkiye'nin Kiev Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere de katıldı.

Millİ Savunma Bakanı Akar, ekim ayında yaptığı ziyaretin ardından yeniden Ukrayna'da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Türkiye ile Ukrayna arasında 2011'den beri stratejik ortaklık ilişkilerinin bulunduğunu belirten Bakan Akar, iki ülke arasında mükemmel ilişkilerin olduğunu ifade etti. Türkiye ve Ukrayna arasındaki üst düzey görüşmelerin artan bir ivme ile devam ettiğini dile getiren Bakan Akar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenskiy arasındaki dostluğa dikkat çekti.

Bakan Akar, Ukrayna'nın Avrupa Atlantik kurumlarına entegrasyonuna destek verdiklerini belirterek, Kırım Tatarlarının güvenlik ve refahının temini ile hak ve çıkarlarının korunmasının önemine değindi. Türkiye ve Ukrayna arasında savunma sanayi alanındaki iş birliğine de vurgu yapan Bakan Akar, giderek artan bu iş birliğinin gelecek dönemde daha ileri seviyeye gelmesinin iki ülkenin menfaatine olduğunu belirtti.

AHISKA VE GAGAUZ TÜRKLERİ İLE GÖRÜŞME

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ukrayna temasları sırasında Ukrayna Başbakanı Denis Şmıgal’in ardından Ahıska Türkleri ve Gagavuz Türkleri ile görüştü. Ahıska Türkleri ile gerçekleşen görüşmeye Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) Ukrayna Temsilcisi ve Ukrayna Ahıska Türkleri Vatan Cemiyeti Başkanı Marat Rasulov, DATÜB Kiev Temsilcisi İsmail Kerimov ve DATÜB Kiev Temsilci Yardımcısı Yusuf Kurbanov katıldı.

Gagavuz Türkleri ile gerçekleşen görüşmede ise Ukrayna Gagavuz Dernekleri Birliği Başkanı Yuriy Dimçoglo, Kiev Gagavuzları Dernek Başkanı Vasiliy Kelioglo ve  Kiev Taras Şevçenko Üniversitesi Türkoloji Bölümü Öğretim Üyesi Tudora Aranut katıldı. Görüşmede Millî Savunma Bakan Yardımcısı Muhsin Dere ile Türkiye'nin Kiev Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere de yer aldı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS