Alman istihbaratı Fransız Bakan Fabius ile kendi büyükelçisini dinlemiş

Alman istihbaratı Fransız Bakan Fabius ile kendi büyükelçisini dinlemiş

Dinleme skandalına bir yenisi de Almanya'da eklendi. Almanya Federal İstihbarat Teşkilatı BND'nin, Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Hansjörg Haber ve Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius'u dinlediği iddia edildi.

Alman RBB televizyonuna ait rbb online internet sitesinde yer alan haberde, BND'nin anayasaya göre Alman vatandaşlarını dinlemesi yasak olmasına rağmen Alman diplomatı dinlediği öne sürüldü. BND'nin casusluk için kullandığı 900 sayfalık listede Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius ve Hansjörg Haber'in de bulunduğu ifade edildi.


Fransa'da gündem, dinleme skandalının ardından yeni istihbarat yasası


Haberde, BND'nin Haber'in dinlemesinin bir krize yol açabileceğine, dinlenmesinin anayasaya göre doğru olmadığına bunun ancak Alman Federal Meclisi (Bundestag) G10 Komisyonunun izniyle mümkün olabileceğine işaret edildi. Hansjörg Haber'in ne zaman ve ne kadar süreyle dinlendiği ise tam olarak bilinmiyor.


Dinleme skandalları Hollywood filmi oluyor


Hansjörg Haber 2008 - 2011 yıllarında Gürcistan'da AB gözlemcisi, ardından 2014 yılında Almanya'nın Mısır Büyükelçisi olarak görev yapmıştı. Haber, halihazırda Türkiye'de AB temsilcisi olarak görev yapıyor. Haber'in eşi Emily Haber ise Almanya İçişleri Bakanlığında müsteşar olarak görev yapıyor.


Erdoğan, NATO'da ''Türkiye'nin dinlenmesini'' soracak


BND'nin dinleme listesini iki hafta boyunca inceleyen milletvekilleri Armin Schuster, Hans-Christian Ströbele ve Uli Grötsch'ün bugün Federal Meclis'te istihbarat servislerinin faaliyetlerini kontrol eden Parlamento Kontrol Komitesi'ne (PKGr) neler tespit ettiklerini anlatmaları bekleniyor.


Öte yandan Der Spiegel dergisinin haberinde, BND'nin ABD, Danimarka ve Polonya içişleri bakanlıkları ile ABD'nin Brüksel'deki AB ve BM'nin New York'taki temsilciliklerini "anahtar kelimeler" kullanarak dinlediği iddia edilmiş, BND'nin casusluk için kullandığı listede ABD Dışişleri Bakanlığının seyahat uyarıları ile ABD Maliye Bakanlığının da bulunduğu ileri sürülmüştü.


Alman istihbaratının sadece devlet kurumlarıyla ilgilenmediği, aynı zamanda "Care International", "Oxfam" ve Cenevre'deki Uluslararası Kızılhaç Komitesi gibi sivil toplum örgütlerini de izlediği öne sürülen haberde, Almanya içinde de bazı elçilikler ve konsoloslukların bilgilerinin listede bulunduğu ifade edilmişti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS