hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Almanya Büyükelçiliği'nden Türk vatandaşlarına vize açıklaması

  Almanya Büyükelçiliğinden Türk vatandaşlarına vize açıklaması
  expand
  KAYNAK DHA

  Schengen vizesiyle ilgili başlayan şikayetlerin ve tartışmaların ardından Almanya’nın Ankara Büyükelçiliği’nden açıklama geldi. Açıklamada Türkiye'de 2023 yılında yaklaşık 100 bin Schengen vizesi verildiğini duyurularak, "Almanya şu anda dünyanın hiçbir ülkesinde Türkiye'dekinden daha fazla vize vermiyor" denildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  AB üyesi ülkelere Türk vatandaşlarının girişi için gerekli olan Schengen vizesi ile ilgili şikayetler son dönemde arttı.

  Şikayetlerin artması üzerine Almanya'nın Ankara Büyükelçiliği'nden bir açıklama yapıldı.

  Büyükelçiliğin Twitter hesabından yapılan açıklamada, "Türkiye'de Ankara, İstanbul ve İzmir'deki Alman dış temsilcilikleri Ocak-Mayıs 2023 döneminde yaklaşık 100 bin Schengen vizesi vermiş olmaktan gurur duymaktadır. Bu sayı 2022'nin aynı dönemine göre yüzde 50 oranında artmış ve yeniden pandemi öncesi 2019 yılındaki seviyeye ulaşmıştır. Buna ek olarak, 2023 yılında 18 binden fazla ulusal vize düzenlemiş bulunuyoruz. Almanya şu anda dünyanın hiçbir ülkesinde Türkiye'dekinden daha fazla vize vermiyor. Bu, vize birimlerindeki 112 çalışanımızın özverili çabaları sayesinde mümkün olmaktadır" denildi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow