Almanya’da vatandaşlık için İsrail'e destek şartı

Almanya’da vatandaşlık için İsrail'e destek şartı

Almanya’da vatandaşlık için İsraile destek şartı
expand

Almanya'nın doğusundaki Saksonya-Anhalt eyaleti, vatandaşlığa kabul edilmek isteyen kişilerden yazılı olarak "İsrail'in var olma hakkını tanıdıklarını ve İsrail Devleti'nin varlığına karşı her türlü çabayı kınadıklarını" onaylamalarını isteyecek.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Çarşamba günü eyalet ve federal içişleri bakanları toplantısı öncesinde konuşan Saksonya-Anhalt İçişleri Bakanı Tamara Zieschang, Almanya'nın diğer 15 eyaletini de benzer kuralları uygulamaya çağırdı.

Zieschang daha önce kasım ayı sonlarında tüm Saksonya-Anhalt belediyelerine politika hakkında bilgi veren bir kararname gönderildiğini söylemişti.

Kararname, yetkililere, başvuru sahibinin Yahudi karşıtı tutum sergileyip sergilemediğine dikkat etmeleri talimatını veriyor ve "Alman vatandaşlığı almanın İsrail'in var olma hakkına bağlılık gerektirdiğini" belirtiyor.

Euronews Türkçe'deki habere göre Saksonya-Anhalt Eyaleti İçişleri Bakanlığı, yerel yetkililere gönderdiği bir mektupta, ülkenin Temel Yasasında belirtildiği gibi Almanya'nın liberal demokratik düzenine yönelik faaliyetlerde bulunan yabancıların vatandaşlığa alınmalarının reddedileceğini söyledi. İsrail'in varlık hakkının inkarı ve antisemitizm de bu tür faaliyetler arasında yer alıyor.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Yerel yetkililere, başvuru sahibinin beyanı imzalamayı reddetmesi halinde vatandaşlığa alınma talebini reddetmeleri talimatı verildi.

Almanya, İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazi hükümetinin 6 milyondan fazla Avrupalı Yahudiyi öldürmesinden sonra Yahudileri koruma konusunda özel bir tarihsel sorumluluk üstleniyor. 2008 yılında zamanın Başbakanı Angela Merkel İsrail Parlamentosu'nda yaptığı konuşmada İsrail'in güvenliğini Alman devletinin "hikmeti hükümeti" ya da "varoluş nedeni" olarak tanımlamıştı.

Saksonya-Anhalt eyaleti, 2019'da iki kişinin ölümüne yol açan sinagog saldırısına da sahne olmuştu. Ancak saldırgan aşırı sağcı bir Alman'dı.

Sıradaki Haberadv-arrow
Sıradaki Haberadv-arrow