hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Antarktika'da deniz altı buzul erimesi alarm veriyor

  Antarktikada deniz altı buzul erimesi alarm veriyor
  expand
  KAYNAKAA

  Bilim insanları, Antarktika Kıtası'nda deniz altı buzul erimesinin olağan koşullardan 5 kat hızlı olduğunu bildirdi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İngiltere'nin Leeds Üniversitesi Kutup Gözlem ve Modelleme Merkezi'nden bilim adamları, sonuçları "Nature Geoscience" dergisinde yayımlanan araştırmada, Antarktika'da kıyı buzullarının denizin altında okyanus tabanıyla buluştuğu dip çizgisinin olağan koşullardan 5 kat hızlı gerilediğini belirledi.

  Araştırma için Antarktika'daki sekiz büyük kıyı buzuluna ait uydu görüntülerini inceleyen araştırmacılar, yaklaşık 16 bin kilometrelik kıyı şeridindeki deniz altı buzul gerilemesinin haritasını çıkardı. Bilim adamları normalde buzul devirlerini takip eden çağlarda yıllık ortalama 25 metreye kadar gerilemesi normal olan dip çizgisinin incelenen bölgelerin bazılarında 180 metreye kadar gerilediğini tespit etti

  Buz sahanlığından dev bir parça daha koptu

  Antarktika’ya Türk Bilim Üssü

  Okyanus sıcaklıklarındaki artışın 2010 - 2016 yılları arasında bin 463 kilometrekarelik deniz altı buzunu erittiği tahmin ediliyor. Bu, yaklaşık Londra şehri büyüklüğündeki bir buzul alanının yok olduğu anlamına geliyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Araştırmacılar, deniz altı buzullarındaki gerilemenin bu hızda deva etmesi halinde, kıtanın iç kesimlerindeki kara buzullarını da etkileyeceği ve tüm buz tabakasının kırılarak çökmesine yol açabileceği uyarısında bulundu.

  Bilim adamları, 2017 yılında yayımlanan başka bir çalışmada, Antarktika kıta buzulundaki büyük çaplı bir kırılmanın küresel deniz seviyesini yüzyıl sonu itibarıyla en kötü senaryo olan üç metreye kadar çıkarabileceğini öne sürmüştü.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow