hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Arap aşiretleriyle PKK/YPG arasında büyük çatışma!

  Arap aşiretleriyle PKK/YPG arasında büyük çatışma
  expand

  Suriye'nin doğusunda yer alan Deyrizor'da Arap aşiretleriyle PKK/YPG arasındaki çatışmalar şiddetlendi. Arap bir komutanın rehin alınmasının ardından 27 Ağustos'ta başlayan çatışmalar, büyüyerek devam ediyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Milliyet'in Suriye yerel basınından aktardığı habere göre, Arap aşiretlere bağlı silahlı güçler Deyrizor'un doğusundaki Al-Shanan köyündeki "Kasd" milis karargahının kontrolünü ele geçirdi. Aşiret üyeleri o anlara dair video da yayınladı. 'Kasd' milisleri ise bölgeyi tekrar ele geçirmek için çok sayıda zırhlı araç ve askeri karargaha sevk etti. Bu istihbarat bilgisini bir şekilde öğrenen aşiretler ise Al-Hawaij'deki 3 nokta (su istasyonunun merkezi, belediyenin genel merkezi ve Al-Tama ana merkezi) dahil olmak üzere PKK/YPG'nin kontrolü altındaki birçok bölgenin kontrolünü ele geçirdi. Yine yerel basında çıkan haberler çok sayıda PKK/YPG üyesinin çatışmalarda aşiretler tarafından rehin alındığını yazdı.

  28 ÖLÜ

  Aşiretler ayrıca, Deyrizor'un doğusundaki Al-Tayana kasabasındaki Al-Koch askeri noktasının kontrolünü ele geçirdi ve bölgede bulunan petrol kuyularını ateşe verdi. Terör örgütüne karşı çatışmaların başını çeken, bölgenin en büyük aşiretlerinden olan el-Akidat'a, Beggara, Buşaban, Tay, Bukeyyir ve el-Cubur aşiretleri de destek verdi. Çatışmaların hala devam ettiği bölgede resmi kayıtlara göre 28 terör örgütü üyesi hayatını kaybetti.

  PKK/YPG'li teröristler ise İzbe köyünden çıkarılırken onlarca sivili alıkoyarak köydeki evleri ve dükkanları yağmaladı. Akidat aşireti lideri ise bölgedeki tüm Arap aşiretlerine PKK/YPG'ye karşı mücadele çağrısı yaptı.

  ABD DETAYI

  Deyrizor’da DSG’nin kontrol ettiği bölgelerde geçen Mart ayında Ahmed el-Khabil (Ebu Havla) liderliğindeki Deyrizor Askeri Konseyi’ne bağlı Asayiş ve İç Güvenlik Kuvvetleri’yle yaşanan çatışmalar, ABD müdahalesi sonrası sona ermişti. DSG’ye desteğini sürdüren ABD, Suriye’nin kuzeyindeki Arap aşiretlerini kazanmak amacıyla birlik içinde yer alan güçler arasındaki farklılıkları çözmeye çalışacağı güvencesi verdi. ABD Genelkurmay Başkanı General Mark Milley’in, DSG içindeki sorunlar ve çatışmaları sona erdirmek için bölgeye gizli bir ziyaret gerçekleştirebileceği iddia ediliyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  MAAŞLARI BİZZAT ÖDÜYORLAR

  DSG; Kürt, Arap, Süryani, Ermeni ve Türkmenlerden oluşan DAEŞ’e karşı mücadele amacıyla ortak bir operasyon gücü olarak kurulmuştu. DSG silahlı güçlerinin büyük bölümünü terör örgütü PKK’nın Suriye kolu YPG oluşturuyor ve örgüt, YPG’ye bağlı olarak faaliyet gösteriyor. Çalışanların maaşlarıysa ABD tarafından ödeniyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow