hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Aşırı sağa yeşil ışık Fransa’da siyaseti karıştırdı… Görevden alındı, kendini parti merkezine kilitledi!

  Aşırı sağa yeşil ışık Fransa’da siyaseti karıştırdı… Görevden alındı, kendini parti merkezine kilitledi
  expand

  Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerine aşırı sağın damga vurmasının ardından Fransa’da peş peşe kritik gelişmeler yaşanıyor. Aşırı sağla ittifaka yeşil ışık sinyali veren merkez sağcı Cumhuriyetçiler Partisi (LR) Başkanı Eric Ciotti partisinden ihraç edildi. Karara itiraz eden Ciotti ise görevden alınmamanın çaresini, partisinin genel merkezini kapatmakta buldu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  AP seçim sonuçlarının etkisi Avrupa’yı kasıp kavurmaya devam ediyor.

  Fransa’da muhafazakâr çizgideki Cumhuriyetçiler (LR) Partisi Genel Başkanı Eric Ciotti, aşırı sağcı Marine Le Pen'in Ulusal Birlik (RN) partisi ile iş birliği yapma planını duyurmasının ardından partisinden ihraç edildi.

  Aşırı sağ ile ittifaka yakılan yeşil ışığın ardından LR yönetimi karıştı, acil toplantı talep edildi. Ülke yerel basınında yer alan haberlere göre Eric Ciotti, partiden ihracının tartışılacağı söz konusu toplantıyı engellemek için genel merkezin kapılarını kilitledi, içeridekilerin tahliye edilmesine ilişkin talimat verdi.

  Parti Genel Başkan Yardımcısı Annie Cenevrerd, X platformundaki duyurusunda Eric Ciotti'nin RN ile anlaşmaya vardığını duyurmasının ardından, olağanüstü toplantı düzenlemeye karar verdiğini duyurmuştu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Çarşamba günü Le Figaro gazetesine konuşan Ciotti ise partinin tüzüğü ve yönetmelikleri uyarınca bir başkan yardımcısının böyle bir toplantı düzenleme yetkisi olmadığını söyledi. Çareyi parti genel merkezinin kapılarını kilitlemekte buldu. 58 yaşındaki siyasetçi açıklamasında bu hamlenin güvenlik amacıyla olduğunu söyledi.

  Daha sonra ise kapının Cenevrerd tarafından yedek anahtarla açıldığı görüldü.

  Oylamaya ve sonuçlarına itiraz eden Ciotti, görevde kalmaya devam edeceğini açıkladı.

   

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow