hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Atina'nın korsanları! Yunanistan mültecilere karşı 'gölge ordu' kurdu

  Atinanın korsanları Yunanistan mültecilere karşı gölge ordu kurdu
  expand

  Yunanistan, mültecileri püskürtmek için “Gölge Ordu” kurdu. Uluslararası basında yankılanan video ve tanık ifadeleri, farklı milletlere mensup maskeli bir çete göçmenlerin botlarını batırdığını belirtiyor. Çetenin ormanda gizlenen üyeleri, göçmenlere işkencenin yanı sıra korsanlar gibi para ve pasaportlarına el koyuyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yunanistan’ın mültecilere karşı uyguladığı insanlık dışı muamelenin dozu her geçen gün daha da artarken, bu kez Gölge Ordu’nun ihlalleri gündeme geldi.

  Yeni Şafak'ın Al Jazeera'den aktardığı habere göre, fotoğraf, video ve tanık ifadeleri, farklı milletlere mensup maskeli birliklerin varlığını ortaya koydu. Gölge Ordu’nun deniz ve karada sınır bölgelerinde, mültecilere yönelik korkunç ihlalleri görüntülerle kanıtlandı. Maskeli güçler, denizde mültecilerin botlarını batırıyor, karada ise işkence ediyor.

  FARKLI ÜLKELERDEN

  Maskeli birliklerin denizin ortasında mültecileri katlettiğini kanıtlayan onlarca video ortaya çıktı. Ormanda gizlenen birlikler yakaladıkları göçmenlere korsan gibi işkence edip para ve pasaportlarını aldıktan sonra Türkiye sınırına atıyor. Görgü tanıkları maskeli birliklerde yer alan kişilerin Arapça dahil faklı dilleri konuştuğu bilgisini verdi. Yunan makamları, Avrupa Sınır ve Sahil Güvenlik Ajansı’nın sessizliği nedeniyle Yunan sınırındaki kayıpların sayısı bilinmiyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İNSANLIK SUÇU

  Yunan hükümeti şu ana kadar maskeli ordunun varlığını kabul etmedi. Ancak görüntüler, maskeli birliklerin Avrupa güvenlik servislerinin gözü önünde mültecileri taciz ettiğini gözler önüne serdi. Yunanistan’da muhalefet milletvekili ve eski Maliye Bakanı Yanis Varoufakis, Gölge Ordu’yu ortaya çıkaran El-Cezire’ye yaptığı açıklamada, Avrupa kurumları, AB, Yunan hükümeti ve diğer hükümetlerin insanlık suçu işlediğini belirtti.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow