hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Avrupa Birliği'nden uyarı: Noel döneminde saldırı riski çok yüksek

  Avrupa Birliğinden uyarı: Noel döneminde saldırı riski çok yüksek
  expand
  KAYNAKBBC Türkçe

  Avrupa Birliği İçişleri Komiseri Ylva Johansson, yaklaşan Noel döneminde “AB’de terörist saldırılar düzenlenmesi riskinin çok büyük olduğunu” söyledi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Johansson, İsrail-Hamas savaşının yarattığı kutuplaşmanın şiddet riskini artırdığını belirtti.

  Cumartesi günü Paris’te bir Alman turist bıçaklanarak öldürülmüştü, turistin kız arkadaşı ve bir İngiliz turist de yaralanmıştı.

  Johansson ek güvenlik önlemleri için AB’nin 30 milyon euroluk bir kaynak ayıracağını da ekledi.

  AB üye ülkelerinin içişleri bakanlarının bir araya geldiği toplantı öncesi konuşan Johansson, bu uyarıya yol açan herhangi bir istihbaratları olup olmadığını ise paylaşmadı.

  Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser de benzer bir uyarıda bulunmuştu.

  Hamas’ın 7 Ekim’de İsrail’e saldırıp 1.200 civarında kişiyi öldürmesinin ardından başlayan çatışmalarla birlikte pek çok Avrupa ülkesinde nefret suçlarında artış görüldü.

  Paris’teki saldırının, dindar olmayan İranlı bir ailenin çocuğu olan Armand R. adlı Fransız vatandaşı tarafından yapıldığı, bu kişinin saldırı öncesi DAEŞ'e bağlılık yemini ettiği açıklanmıştı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Almanya’da ise Leverkusen kentindeki Noel pazarına saldırı düzenlemeyi planladıkları gerekçesiyle iki erkek çocuğu ülkenin farklı kentlerinde gözaltına alındı.

  Ülkeye geçen yıl giriş yapmış 20 yaşındaki bir Iraklı ise Hannover’deki Noel pazarına saldırı planladığı suçlamasıyla gözaltında bulunuyor.

  Alman istihbaratı yalnızca Noel pazarlarının değil, önümüzdeki yıl düzenlenecek EURO 2024 futbol turnuvası ve Paris Olimpiyat Oyunları’nın de hedef alınmasından endişe ediyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow