hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Avrupa'da bir ilk: Paris'te son elektrikli skutır da kaldırıldı

  Avrupada bir ilk: Pariste son elektrikli skutır da kaldırıldı
  expand
  KAYNAKİHA

  Fransa'nın başkenti Paris'te Nisan ayında yapılan referandum sonucu yasaklanan scooterların sonuncusu da Paris sokaklarından kaldırıldı. Böylelikle Paris, skutırların yasaklandığı ilk Avrupa başkenti oluyor...

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Fransa'nın başkenti Paris'te referandum sonucunda elektrikli skutırların kullanımı 2 Nisan’da yasaklanmış ve kararın 1 Eylül’de yürürlüğe gireceği açıklanmıştı. Paris Belediyesi’nin skutır firmalarının Eylül ayının başına kadar zaman tanımasının ardından kentte bulunan 15 bin kadar skutırdan sonuncusu da sokaklardan kaldırıldı. Uzun süre tartışmaların hedefinde olan skutırların kaldırılmasıyla Paris, skutırların yasaklandığı ilk Avrupa başkenti oldu.

  Skutırlar ilk olarak 2018 yılında Paris’te kullanıma başlanmıştı. Güvenlik gerekçeleriyle uzun süre tartışılan skutırların kullanımına ilişkin Nisan ayında yapılan referandumda Paris halkının yüzde 89.03 oyla elektrikli skutırların kullanımının yasaklanmasını istemişti. Paris nüfusunun yalnızca yüzde 7.5'inin katıldığı referandum sonucunda elektrikli skutırların kullanımı yasaklanmıştı. Referandumda yaklaşık 103 bin 84 kişi oy kullanmıştı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow