Avustralya sahilinde 2 yıl sonra aynı görüntü: Onlarca balina kıyıya vurdu

Avustralya sahilinde 2 yıl sonra aynı görüntü: Onlarca balina kıyıya vurdu

Avustralya sahilinde 2 yıl sonra aynı görüntü: Onlarca balina kıyıya vurdu

Avustralya'ya bağlı Tazmanya adasının batı kıyılarına vurmuş 230 balina tespit edildi. İki yıl önce de aynı bölgede çok sayıda balina kıyıya vurmuştu. Bölge halkı balinaları battaniyelerle sarıp üzerlerine kovalarla su dökerek canlı tutmaya çalışıyor. Balinaların kıyıya vurmasının sebebi ise henüz bilinmiyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kara (kılavuz) balina oldukları tahmin edilen sürünün yarısının hala canlı olduğu sanılıyor. Bölgeye kurtarma ekipleri sevk edildi.

Balinaların Macquarie Limanı girişindeki düz kumsala neden girdikleri bilinmiyor.

İki yıl önce de aynı bölgede çok sayıda balina kıyıya vurmuştu.

Salı günü de Tazmanya'nın kuzeyinde henüz yetişkinliğe ulaşmamış 14 ispermeçet balinasının kıyıya vurmuş cesetleri bulunmuştu.

Uzmanlar, 230 balinayı kurtarma çalışmasının planlandığını, ancak lokasyon nedeniyle bunun "karmaşık" bir operasyon olacağı uyarısında bulundu.

Tazmanya Doğal Kaynaklar ve Çevre Dairesi'nden yapılan açıklamada "Balinaların yarısı canlı görünüyor" denildi.

Ancak balinaların bulunduğu liman, ıssız bir bölgede geniş ve sığ bir körfezde yer alıyor ve bu gece daha fazla balinanın ölebileceği belirtiliyor.

HALK, BALİNALARI KURTARMAK İÇİN SEFERBER OLDU

Bölge halkı balinaları battaniyelerle sarıp üzerlerine kovalarla su dökerek canlı tutmaya çalışıyor.

Yetkililer, deniz canlılarını koruma uzmanlarının olay yerine ulaştıktan sonra hala sağ ve yüzebilecek durumda olan balinaları yeniden açık denize doğru yüzdürmeye çalışacaklarını bildirdi.

Kara (kılavuz) balinaları gruplar halinde karaya vuruyor; zira bunlar oldukça sosyal canlılar ve geniş gruplarla ve sürekli iletişim halinde dolaşıyorlar.

Eylül 2020'de aynı limanda 500'e yakın kara balina kıyıya vurmuş, bunlardan 100 kadarı kurtarılmıştı.

"OLAĞAN DIŞI VE KAYGI VERİCİ"

Vahşi yaşam uzmanı Vanessa Pirotta son iki olay arasında benzerlikler bulunduğunu ve bunun "olağan dışı ve kaygı verici olduğunu" söyledi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Pirotta, balinaların hasta veya yönünü bulma sorunu yaşayan bir lider balinayı takip ederek yanlış yöne gitmiş olabileceklerini söyledi.

İklim değişikliğinin yol açtığı çevresel değişim, su sıcaklığı veya avlandıkları habitatlardaki değişikliklerin de balinaların yönlerini belirlemelerini zorlaştırabilecekleri belirtiliyor.

Pirotta, balinaların kıyıya vurmasının hala "gizemini" koruduğunu ve Tazmanya'da neden bu kadar sık tekrarlandığının bilinmediğini söylüyor.

Bu bölgede çok sayıda deniz canlısı yaşıyor olması olayların da sık tekrarlanmasına yol açabilir.

"Dev adanın" ekolokasyon yoluyla yön belirleyen hayvanlar için navigasyon tehlikesi yaratıyor olabileceğini vurgulayan Pirotta, "Açık sularda yüzüyorsunuz ve birden karayla karşılaşıyorsunuz" diyor.

Kral 3. Charles'ın taç giyme töreni ne zaman?

Kral 3. Charles'ın taç giyme töreni ne zaman?