hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Avustralya'da kedilere sokağa çıkma yasağı

  Avustralyada kedilere sokağa çıkma yasağı
  expand
  KAYNAKHürriyet

  Avustralya'da koronavirüs kısıtlamaları insanlar için gevşetilse de bambaşka bir sebepten dolayı kediler için sokağa çıkma yasağı getirildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Avustralya, insanlar için karantina uygulamalarını yavaş yavaş hafifletirken, kediler için şaşırtan bir kısıtlama kararı alındı. Ülke genelinde birçok şehir, yerel vahşi yaşamı korumak ve komşuluk ilişkilerini iyileştirmek için evcil hayvanlara 24 saat Sokağa Çıkma Yasağı uyguluyor.

  HAYVANSEVERLER TEPKİLİ

  Bazı bölgeler evcil hayvanlar için sadece gece saatlerinde sokağa çıkma yasağı getirdi, sokaktaki hayvanların sahiplerine para cezaları verilirken uygulama hayvan severlerin tepkisine neden oluyor.

  YASA ONAYLANDI

  Melbourne'ün kuzeyindeki Bendigo şehri konseyi, bu ay oybirliğiyle, kedilerin gece-gündüz sahiplerinin hane sınırları içinde kalması gerektiğini belirten yerel yasayı onayladı.

  Bendigo daha önce kedilerin gün batımı ve gün doğumu arasında dışarı çıkmasını yasaklamıştı.

  545 DOLARLIK CEZA

  Daha önce Melbourne kentinde alınan bir karar ile evinden ilk kez ayrılan kediler için sahiplerinin 91 Dolar para cezasına çarptırılacağı, sonraki sokağa çıkma yasağı ihlalleri içinse 545 dolar ceza kesileceği açıklanmıştı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  KEDİLER AÇ OLMASA BİLE VAHŞİ HAYVANLAR

  Konseyin yaptığı açıklamaya göre; kediler aç olmasalar bile içgüdüsel olarak vahşi hayvanlar ve getirilen sokağa çıkma yasağı daha az Trafik kazası, daha az Kedi kavgası ve daha az hastalık anlamına geliyor.

  KUŞLARI VE KÜÇÜK MEMELİLERİ YİYORLAR

  Knox Çevre Derneği Başkanı Richard Faragher, kedilerin; kuşları, küçük memelileri ve kertenkeleleri ortadan kaldırmasının problem yarattığını belirtti.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow