hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Azerbaycan Dışişleri Bakanı Bayramov: Uluslararası örgütlerin reformlara ihtiyacı var

  Azerbaycan Dışişleri Bakanı Bayramov: Uluslararası örgütlerin reformlara ihtiyacı var
  expand
  KAYNAKİHA

  Suudi Arabistan’da düzenlenen 8. Olağanüstü İslam Zirvesi’nde, konuşan Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, “Bölgede ve dünyada son zamanlarda yaşanan olaylar, mevcut istikrarsızlık, uluslararası hukukun uygulanmasındaki çifte standart sorunu ile doğrudan bağlantılıdır. Bu nedenle BM sistemi de dahil olmak üzere uluslararası örgütlerin reformlara ihtiyacı var” ifadelerini kullandı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Azerbaycan Dışişleri Bakanı Bayramov, Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad’da düzenlenen 8. Olağanüstü İslam Zirvesi’ne katıldı.

  Bayramov zirvedeki konuşmasında, Azerbaycan’ın İsrail-Filistin çatışması kapsamında mevcut gerilimlerin devam etmesinden endişe duyduğunu belirterek, “Özellikle sivillerin mevcut gerginlikten en çok etkilenen taraf olması ciddi bir endişe kaynağı. Ülkemiz adına çatışma mağdurlarının ailelerine başsağlığı diliyoruz” dedi.

  "ULUSLARARASI TOPLUMUN TÜM ÇABALARINI SEFERBER ETMESİ ÖNEMLİDİR"

  Bayramov, “Azerbaycan, bu durumun derhal ortadan kaldırılması ve düşmanlıkların derhal sona erdirilmesi çağrılarına katılıyor. Ayrıca, tüm Ortadoğu bölgesi için hassas olan mevcut durumu daha da kötüleştirebilecek davranışlardan kaçınmak önemlidir. Bu yönde uluslararası toplumun tüm çabalarını seferber etmesi önemlidir” ifadelerini kullandı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "FİLİSTİN HALKINA DESTEK VERMEYE DEVAM EDECEĞİZ"

  İsrail-Filistin çatışmasının uluslararası hukuk normlarına ve Birleşmiş Milletler’in (BM) ilgili kararlarına uygun olarak iki devlet ilkesi temelinde çözümüne destek verdiklerini vurgulayan Bayramov, “Ülkemiz çatışmanın sonuçlarının üstesinden gelmek de dahil olmak üzere Filistin meselesine adil bir çözüm bulma çabalarına aktif olarak katkıda bulundu” şeklinde konuştu.

  “Bağlantısızlar Hareketi’ndeki başkanlığımız döneminde konuya duyarlılık gösterdik ve Filistin halkının insani ihtiyaçlarını karşılamak için BM'nin ilgili uzman yapıları aracılığıyla yardımlar sağladık” diyen Bayramov, “Filistin’in Ramallah şehrinde açtığımız temsilci ofisi, bu yönde daha yakın işbirliği yapılmasına katkıda bulunacak. Azerbaycan Filistin halkına insani destek sağlamaya devam edecek” diye konuştu.

  ULUSLARARASI HUKUKTA ÇİFTE STANDART SORUNU

  Uluslararası örgütlerin dünyadaki sorunları çözmekte yetersiz kaldığını belirten Bayramov, "Bölgede ve dünyada son zamanlarda yaşanan olaylar, mevcut istikrarsızlık, uluslararası hukukun uygulanmasındaki çifte standart sorunu ile doğrudan bağlantılıdır. Bu nedenle BM sistemi de dahil olmak üzere uluslararası örgütlerin reformlara ihtiyacı var” ifadelerini kullandı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow