Azerbaycan'da şehit asker sayısı 71'e yükseldi

Azerbaycan'da şehit asker sayısı 71'e yükseldi

Azerbaycan'da şehit asker sayısı 71'e yükseldi

Azerbaycan Ermenistan’ın provokasyonları yüzünden sınırda başlayan çatışmalar nedeni ile 71 askerinin şehit olduğunu açıkladı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Rusya ile Ukrayna arasında savaş tüm hızıyla devam ederken, Güney Kafkaslar’da önceki gece Ermenistan’ın provokasyonları yüzünden Azerbaycan ile yeni bir büyük savaşın eşiğinden dönüldü.

Rusya’nın dün sabah saatlerinde devreye girmesiyle Azerbaycan-Ermenistan sınır bölgesinde silahların susması sağlandı.

ÇATIŞMALAR TAMAMEN DURDU

Ermenistan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Aram Torosyan çatışmaların tamamen durduğunu belirttiği açıklamasında "Bu akşam yerel saatle 20.00 itibariyle tüm bölgelerde çatışmaların tamamı neredeyse durdu" ifadelerini kullandı.

AZERBAYCAN DUYURDU: 71 ASKERİMİZ ŞEHİT OLDU

Hürriyet'te yer alan habere göre Azerbaycan az önce yaptığı açıklama ile sınırdaki çatışmalarda 71 askerinin şehit olduğunu açıkladı.

Ermenistan çatışmalarda kaybettiği asker sayısını en son 105 olarak belirtmişti.

GECE SALDIRDILAR

İki yıl önce 44 gün süren İkinci Karabağ Savaşı’nı kaybeden Ermenistan, önceki gece rövanş alma düşüncesiyle Azerbaycan topraklarına girdi. Azerbaycan Savunma Bakanlığı açıklamasına göre gece karanlığından istifade eden Ermeni kuvvetleri, Daşkent, Kelbecer ve Laçin bölgelerine sınırı girerek araziye mayın döşemeye başladı.

Ardından Azerbaycan mevzilerine top ateşi açıldı. Kısa sürede alarm konumuna geçirilen Azerbaycan ordusu saldırganlara karşılık verdi. Zırhlı birlikler, topçu bataryaları ve havadan silahlı insansız hava araçlarının (SİHA) kullanıldığı karşı operasyonda Ermeni birlikleri geri püskürtüldüğü gibi Ermenistan sınır bölgesinde bulunan karargâhları da imha edildi.

Erivan'ın amacı ortaya çıktı: Ermenistan sinsi plan peşinde

Erivan'ın amacı ortaya çıktı: Ermenistan sinsi plan peşinde