hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Bakan Fidan ve AB Komiseri'nden vize serbestisi açıklaması

  Bakan Fidan ve AB Komiserinden vize serbestisi açıklaması
  expand
  KAYNAKMilliyet

  Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, AB Komşuluk ve Genişleme Komiseri Varhelyi ile düzenlediği ortak basın toplantısında açıklamalarda bulundu. İki bakan da vize serbestisine konusuyla ilgili peş peşe açıklamalar yaptı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bakan Fidan'ın açıklamalarından satır başları şöyle; 

  Gümrük Birliği'nin güncellenmesi konusunda prensipte mutabıkız. Ama bunu daha pratik bir şekilde somut bir şekilde ilerletelim.

  Bir diğer konu vize serbestliğine gidilmesi... Bu konu uzun yıllardır gündemde olan bir mesele. Kendi içimizde yapılması gerekenleri yapıp AB ile müzakereyi tamamıyla başlatmak.

  Gerek göç, gerek güvenlik, gerek kovid sonrası dönemde kapasiteyi telafi edemediği için sıkıntılar yaşamaya başlamıştı. Bunu da epeydir Avrupalı meslektaşlarımızla müzakere ediyoruz. Başta iş adamlarımız ve öğrencilerimiz olmak üzere hem AB ile birebir konuşuyoruz hem de AB kurumlarıyla bu konuyu yakından görüşüyoruz.

  Bakan Fidan ve AB Komiserinden vize serbestisi açıklaması

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Varhelyi'nin açıklamalarından satır başları şöyle;

  Ekonomik ilişkilerin de ilerleme göstermesi gerekiyor AB ve Türkiye arasında. Bunun için iş insanlarının da daha kolay seyahat edebilmeleri gerekiyor, tabi öğrencilerin de.

  AB-TÜRKİYE ARASINDAKİ TİCARET HACMİNDEKİ ARTIŞ

  AB-Türkiye arasında geçen yıl 200 milyar euro ticaret hacmine çıkmış. Türkiye AB'nin 5. en büyük ticaret ortağı. Bunu daha da geliştirmek gerekiyor. Türkiye'ye daha fazla yatırımı da ele aldık. AB-Türkiye Yatırım Platformu kuruldu. Sadece kamu değil özel yatırımlar da teşvik ediliyor bu platformda. Bu yıl çalışmayı tamamlamayı hedefliyoruz.

  Her iki taraf da birbirimize daha fazla ihtiyaç olduğumuzu kabul ediyoruz. Üst düzey diyaloglar tekrar başlayacak. Daha düzenli şekilde bir araya geleceğiz ve her şeyi daha hızlı ilerletebileceğiz.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow