hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Bakan Fidan'dan 'Gazze' diplomasisi: New York’ta kritik temaslar

  Bakan Fidandan Gazze diplomasisi: New York’ta kritik temaslar
  expand
  KAYNAKİHA

  İsrail-Filistin çatışmasını durdurmaya ve kalıcı barışı sağlamaya yönelik temaslarda bulunmak üzere ABD’ye giden Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, New York'ta Gazze Temas Grubu üyeleriyle birlikte Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ile görüştü.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bakan Fidan, İsrail-Filistin çatışmasını durdurmaya ve kalıcı barışı sağlamaya yönelik temaslarda bulunmak üzere ABD’nin New York ketine gitti. Fidan, İslam İşbirliği Teşkilatı ve Arap Ligi’nin Gazze Temas Grubu üyeleriyle birlikte Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ile bir araya gelerek görüştü.

  Bakan Fidandan Gazze diplomasisi: New York’ta kritik temaslar

  DİPLOMASİ TRAFİĞİ

  Bakan Fidan’ın ayrıca TSİ 20.00’den sonra Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nin Orta Doğu konulu oturumunda konuşma yapması bekleniyor.

  Bakan Fidan, temasları kapsamında Gazze Temas Grubu üyeleriyle birlikte Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ile görüşecek ve İngiltere Dışişleri Bakanlığı’nda Orta Doğu’dan sorumlu Devlet Bakanı Tarıq Ahmad’ı kabul edecek.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bakan Fidandan Gazze diplomasisi: New York’ta kritik temaslar

  FİDAN-GUTERRES GÖRÜŞMESİ

  Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, İsrail-Filistin çatışmasını durdurmaya ve kalıcı barışı sağlamaya yönelik temaslarda bulunmak üzere geldiği ABD’nin New York ketinde temaslarına devam ediyor. Bakan Fidan, İslam İşbirliği Teşkilatı ve Arap Ligi’nin Gazze Temas Grubu üyeleriyle birlikte Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ile bir araya geldi.
  Görüşmede, Gazze’de tam ateşkesin sağlanması, bölgede adil ve kalıcı barışın tesisi için neler yapılabileceği ele alındı.

  Bakan Fidan, geçtiğimiz pazartesi günü İspanya’nın Barselona’da Gazze konulu Akdeniz İçin Birlik 8. Bölgesel Forumu’na, dün ise Belçika’nın başkenti Brüksel’de NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı’na katılmıştı. Söz konusu toplantılarda Gazze konusu ağırlıklı biçimde ele alınmıştı.

  İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜM VURGUSU

  Bakan Fidan, ABD’nin New York ketinde BM Güvenlik Konseyi’ndeki hitabı öncesinde İslam İşbirliği Teşkilatı ve Arap Ligi’nin Gazze Temas Grubu üyeleriyle ortak basın toplantısı düzenledi. Fidan, " Acil ateşkese ihtiyacımız var. Acil insani yardıma ihtiyacımız var. Aynı zamanda sorunun temel nedenini, yani iki devletli çözümü ele almaya da derhal başlamalıyız” dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "ACİL ATEŞKESE İHTİYACIMIZ VAR"

  Fidan yaptığı açıklamada, “Bizler grup olarak uluslararası toplumun hem yasal hem de ahlaki sorumluluklarını yerine getirmesini sağlamak için çok çalışıyoruz. Bunun çok önemli olduğunu düşünüyorum çünkü ahlaki pusulanın yokluğunda insanlık olarak yolumuzu kaybedeceğiz. Dolayısıyla uluslararası toplum olarak bu meseleyi her düzeyde, insani düzeyde, siyasi düzeyde ele almak için elimizden geleni yapmalıyız. Acil ateşkese ihtiyacımız var. Acil insani yardıma ihtiyacımız var. Aynı zamanda sorunun temel nedenini, yani iki devletli çözümü ele almaya da derhal başlamalıyız” ifadelerini kullandı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow