hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Bakan Fidan’ın Brezilya'da G20 temasları

  Bakan Fidan’ın Brezilyada G20 temasları
  expand
  KAYNAK DHA

  Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı çerçevesinde bulunduğu Brezilya’nın Rio de Janerio’da mevkidaşlarıyla görüştü.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bakan Fidan, Mısır Dışişleri Bakanı Sameh Shoukry, Alman Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock ve Bolivya Dışişleri Bakanı Celinda Sosa Lunda ile ikili görüştü, G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı'nda “Devam Eden Uluslararası Gerilimlerde G20'nin Rolü" temalı oturumda mevkidaşlarına hitap etti.

  Bakan Fidan’ın Brezilyada G20 temasları

  G20'YE GAZZE ÇAĞRISI

  Fidan, G20 Dışişleri Bakanları toplantısının ilk oturumunda yaptığı konuşmada, Gazze'deki vahşetin bir an önce durdurulması gerektiğini vurgulayarak uluslararası toplumu ve G20'yi ateşkes ve iki devletli çözüm için daha etkin rol oynamaya çağırdı. Bakan Fidan, Ukrayna'daki savaşın ikinci yılı geride kalırken, tarafların diplomasiye dönerek müzakere edilmiş bir çözüme ulaşmalarını umduğunu ve bu yöndeki girişimleri devam ettireceklerini ifade etti. Bakan Fidan ayrıca, uluslararası toplumun küresel eşitsizlik ve adaletsizlik, ekonomik kırılganlıklar, çevresel sorunlar ve yapay zeka gibi çığır açan teknolojilerin getirdiği birçok sınamayla da karşı karşıya olduğunu belirterek, küresel diplomasi ve G20'nin tüm kriz alanlarında ortak inisiyatif geliştirmesinin önemini vurguladı. Bakan Fidan, bu yıl 1- 3 Mart 2024 tarihlerinde düzenlenecek Antalya Diplomasi Forumu'nun 'Krizlerin Önlenmesinde Diplomasiyi Öne Çıkarmak' temasında olduğu gibi, tüm tarafları küresel barış ve güvenlik için çalışmaya davet etti. 

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow