Barajlar Amazon'u tehdit ediyor

Barajlar Amazon'u tehdit ediyor

Barajlar Amazon'u tehdit ediyor

Biliminsanları, bölgedeki büyük baraj inşası programı uygulanırsa, Amazon Havzası'na önemli boyutlarda ve geri döndürülemez zararlar vereceğini söyledi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Nehrin havzasında 428 baraj ve hidroelektrik santrali yapılması bekleniyor ve bunların 140'ı ya tamamlandı ya da inşası sürüyor.
BBC Türkçe'de yayınlanan habere göre, araştırmacılar bu durumun karmaşık nehir sistemini etkileyebileceği ve bu coğrafyaya has binlerce türü risk altına sokabileceği uyarısında bulundu.
Araştırmanın başyazarı, Teksas Üniversitesi'nden Prof. Edgargo Latrubesse, "Dünya , en büyük çeşitliliğin bulunduğu sulak alanlarını kaybedecek" dedi.
Amazon Havzası, 6,1 milyon metrekare genişliğinde, dünyanın en büyüğü ve gezegenin en karmaşık nehir sistemi.
Bölge bir süredir önemli bir hidroelektrik santral barajı inşa etme noktası oldu.
Ancak bu son çalışmaya göre, Amazon'daki su yolları üzerinde yenilenebilir enerji çalışmaları, büyük sorunlara yol açabilir.
Araştırmayı yapan uluslararası biliminsanları ekibi, özellikle nehirlerde çökeltilerin doğal hareketine engel olunmasından kaygılı.
Çökeltiler, Amazon bataklıklarındaki doğal yaşamın beslenmesinde hayatı bir kaynak. Çökeltiler ayrıca su yollarının nasıl oluşacağını ve akacağını da belirliyor.
Prof Latrubesse “Çökeltiler nehirlerin nasıl oluştuğunu, nasıl hareket ettiğini, yeni alanları nasıl iyileştirdiğini ve ekomistemleri nasıl tazelediğini belirler" dedi.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber