BBC: 250 DEAŞ'lı terörist ve ailesi ABD-SDG ortak operasyonuyla tahliye edildi

Video: BBC: 250 DEAŞ'lı terörist ve ailesi ABD-SDG ortak operasyonuyla tahliye edildi
<a class="in-news-link" href="/abd" target="_blank" title="ABD haberleri">ABD</a>-İngiltere öncülüğündeki koalisyon ile Suriye Demokratik Güçleri'nin ortak operasyonuyla 250 DEAŞ'lı terörist ve ailelerinin Rakka'dan güvenle tahliye edildiği iddia edildi.

ABD-İngiltere öncülüğündeki koalisyon ile Suriye Demokratik Güçleri'nin ortak operasyonuyla 250 DEAŞ'lı terörist ve ailelerinin Rakka'dan güvenle tahliye edildiği iddia edildi.

250 DEAŞ'lı teröristin ve ailelerinin, ABD-İngiltere öncülüğündeki koalisyon ile Suriye Demokratik Güçleri'nin (SDG) ortak operasyonuyla Rakka'dan güvenli bir şekilde tahliye edildiği iddia edildi.

BBC muhabirleri Quentin Sommerville ve Riam Dalati'nin haberine göre tahliyeler, YPG'nin ana gövdesini oluşturduğu ABD destekli SDG'nin, Rakka'yı DEAŞ'ın elinden aldığı geçen ay gerçekleşti. Tahliye edilen DEAŞ'lı teröristler arasında, örgütün önde gelen militanlarının yanı sıra çok sayıda yabancı savaşçı da vardı.

Bazıları Türkiye'ye gitmiş

Rakka'dan tahliye edilen militanların bir kısmı Suriye geneline dağılırken, aralarından bazılarının da Türkiye'ye gittiği ortaya çıktı. Tahliye edilen 250 DEAŞ militanı, Rakka'nın ABD destekli milisler tarafından ele geçirilmesinden önce yüzlerce araçlı konvoyla şehirden ayrılan ve çoğu DEAŞ'lı teröristlerin ailelerinden oluşan 4 bin kişi arasında yer alıyordu.

BBC'de yer alan habere göre onlarca yabancı DEAŞ'lı terörist de silah ve cephane yüklü 10 kamyonla Rakka'dan ayrıldı. Haberde kamyon şoförü Ebu Fevzi ve arkadaşlarının tanıklıklarına yer veriliyor.

Şoförler, 12 Ekim'de SDG'nin kendilerinden, Fırat Nehri kıyısındaki Tabka şehrinde savaştan kaçan sivil aileleri kuzeydeki bir kampa götürmelerini istediğini söylüyor. Ancak konvoy bir araya geldiğinde kamyonlarda sivil aileler yerine DEAŞ'lı teröristler, aileleri ve tonlarca silah ile mühimmat olduğu ortaya çıkıyor.

Anlaşmalar yerel yetkililerden

Şoför Ebu Fevzi ve arkadaşlarına gizli tutmaları istenilen bu operasyon için de binlerce dolar ödeneceği sözü veriliyor. DEAŞ'lı teröristlerin Rakka'dan kaçırılması anlaşması yerel yetkililer tarafından yapıldı. Rakka'da dört ay süren çatışmaların sonunda anlaşmaya varıldı.

Amaç, çatışmalara son vermek, DEAŞ'a karşı çıkan daha fazla Arap ve Kürdün hayatını kaybetmesini önlemekti. Ama aynı zamanda, yüzlerce DEAŞ'lı teröristin de şehirden kaçması sağlandı.

Koalisyon itiraf etmedi

Anlaşmaya varıldığı dönemde ne ABD ve İngiltere öncülüğündeki koalisyon, ne de koalisyonun desteklediği SDG anlaşmadaki rollerini itiraf etmek istemedi. Militanların Suriye geneline ve hatta Suriye sınırları dışına kaçmasını sağlayan Rakka'nın bu 'kirli ve gizli sırrı' dış dünyaya yönelik tehdidi de ortaya çıkarıyor. Bu gizli sırrın dünyaya sızmaması için uğraşılsa da BBC'nin ulaştığı kaynaklar bu anlaşmayı doğruluyor.

Habere kaynak olan isimlerin bir kısmı tahliye konvoyundaydı, bir kısmı konvoya tanıklık etti, bir kısmı da anlaşma müzakerelerine dahil olan isimlerdi.

Bomba yüklü yelekler ve silahlar

Kamyon şoförlerinden Ebu Fevzi gördüklerini BBC'ye anlattı: "Rakka'ya girdiğimiz andan itibaren korkmaya başladık. SDG ile birlikte girmemiz gerekiyordu ama yalnız başımıza girdik. Şehre girer girmez, üzerlerinde bomba yüklü intihar yelekleri ve silahları olan DEAŞ'lı teröristleri gördük. Kamyonlarımıza bubi tuzakları kurdular. Anlaşmada ters giden bir şeyler olsaydı tüm konvoyu havaya uçuracaklardı. Çocuklarının ve eşlerinin üzerinde bile intihar yelekleri vardı."

Suriyeli Kürt birlikler medya mensuplarını Rakka'dan uzaklaştırdı. DEAŞ'ın kaleleri Rakka'dan kaçışlarının görüntüleri televizyonda yayınlanamayacaktı. SDG resmi açıklamalarında yalnızca birkaç savaşçının ayrıldığını, tahliye edilenlerin hepsinin bölge halkı olduğunu duyuruyordu.

Ancak BBC'ye konuşan bir kamyon şoförleri bunun doğru olmadığını söyledi.

 

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS