Belarus'ta seçim sonuçları açıklandı, ortalık karıştı!

Belarus’ta cumhurbaşkanlığı seçimi sonrası ortalık savaş alanına döndü. Belarus’ta resmi olmayan sonuçlara göre cumhurbaşkanlığı seçimini Aleksandr Lukaşenko’nun kazanmasını protesto eden göstericilere müdahale sonucunda pek çok polis ve protestocunun yaralandığı belirtiliyor.



Dünya, Belarus'taki seçim akşamına kilitlendi.

Zira, Doğu Avrupa'da Rusya, Ukrayna ve Polonya arasında kalan Belarus'u çeyrek asırı aşkın süredir demir yumrukla yöneten Belarus lideri Aleksandr Lukaşenko şimdiye kadarki en ciddi testle yüz yüzeydi.

Koronavirüs için "Olur böyle şeyler. En önemlisi panik yapmamaktır!" diyen, tedavi için traktörü öneren Lukaşenko, Pazar günü büyük bir özgüvenle oyunu kullandı.

Ancak bu kez Lukaşenko'nun muhalifleri daha organizeydi, birçoğu beyaz bileklikler takarak sandığa gitti. Akşam saatleri geldiğinde ise, resmi sandık çıkış anketi duyuruldu. Elbette sürpriz olmadı, anketler 26 yıldır iktidarda olan Lukaşenko'nun seçimi büyük bir farkla seçimi kazandığını gösteriyordu.

Ancak, 37 yaşındaki muhalif lider Svetlana Tikhanovskaya, sonuçlara güvenmediğini açıkladı. Mayıs'ta hükümet karşıtı bir gösteriye katıldığı için hapse atılan eşinin yerine seçimlere giren Tikhanovskaya, "Ben gözümle gördüğüme inanırım. Çoğunluğun bizimle olduğunu gördüm" dedi.

Sonuçların duyulmasıyla binlerce insan başkent Minsk ve diğer şehirlerde sokaklara döküldü. Protestoyu tahmin eden Lukaşenko ise, her yere polisleri yerleştirmişti bile.

Polis, Belarus liderinin emriyle kamu binalarının yanı sıra şehir giriş ve çıkışları dahil pek çok bölgede sıkı güvenlik önlemi almıştı. Ana caddeler ve meydanlar kapatılsa da göstericiler caddelerde ve Stella Meydanı’nda toplanmaya çalıştı.

BBC Rusça Servisi, polisin göstericileri dağıtmak için ses bombası, biber gazı ve plastik mermi kullandığını ve yer yer güvenlik güçleri ile eylemciler arasında çatışmalar yaşandığını bildiriyor.

Reuters haber ajansı, Minsk'te toplananlar 'Zafer Bizim' gibi sloganlar attıklarını duyurdu. Ajans ayrıca, Minsk'in yanı sıra Zhodzina ve Baranoviçi kentlerinde de protestolar düzenlendiğini bildirdi.
Reuters bu sabah ise çatışmalarda en az bir kişinin öldüğünü, Belarus polisinin 120'den fazla protestocuyu gözaltına aldığını 'son dakika' koduyla geçti. BBC Rusça, gün boyunca Belarus genelinde internet bağlantısında sorunlar yaşandığını da aktardı.

Devlet yayın organı MIR'ın açıkladığı sandık çıkış anketine göre, Lukaşenko oyların yüzde 79,7'sini alarak yeniden devlet başkanı seçildi. Ankete göre, Tikhanovskaya'nın oy oranı yüzde 6,8'de kaldı. Seçimden önce yapılan değerlendirmelerde, Lukaşenko'nun seçimleri yeniden kazanmasının beklendiği ancak uzun yıllardır ilk kez bu kadar büyük bir muhalefetle karşı karşıya olduğu belirtiliyordu.

Batı medyasında sık sık 'Avrupa'nın son diktatörü' diye anılan 65 yaşındaki Lukaşenko, yıllardır ağır insan hakları ihlalleri ve seçimlerde usulsüzlük yapmakla suçlanıyor.

Lukaşenko ilk kez 1994 yılında devlet başkanlığı görevine seçildi. 2015 yılındaki son seçimlerde oyların yüzde 83,5'ini aldığı belirtilen Lukaşenko seçimlere ciddi bir muhalefet olmadan girmişti. Seçim gözlemcileri de oyların sayılmasında ve kayda geçirilmesinde yanlışlar yapıldığını bildirmişti.

İngilizce öğretmeni ve çevirmen Tikhanovskaya, eşi Sergey Tikhanovski'nin tutuklanmasından ve seçimlere girmesinin engellenmesinin ardından siyasete atıldı. Tikhanovskaya, "İnsanlar uyanıyor ve özsaygılarını yeniden kazanıyor" dedi. Tikhanovskaya, seçimlerde hile yapılmasını beklediğini de sözlerine eklemişti.

Lukaşenko ise Tikhanovskaya'yı 'küçük zavallı kız' olarak nitelendirmiş ve 'ülke dışındaki patronların kuklası' olmakla suçlamıştı. Tikhanovskaya, Temmuz ayında diğer iki kadın aday Maria Kolesnikova ve Veronika Çepkalo'nun da desteğini aldı. Ülkede üç kadın aday kendilerine 'zavallı şeyler' diyen Lukaşenko'ya karşı ittifak yapma kararı almıştı.

Belarus'ta, geçen ay Lukaşenko'nun rakiplerinin adaylığının reddedilmesi ve muhalefet üzerindeki baskının artması üzerine on binlerce muhalif sokağa dökülmüştü. Protesto gösterisinin son 10 yıldaki en büyük eylem olduğu belirtiliyor. Minsk merkezli insan hakları merkezi Viasna, Mayıs ayındaki seçim kampanyasının başlamasından beri 2 binden fazla kişinin gözaltına alındığını bildirdi.

Coğrafi olarak Rusya ile Avrupa arasında kalan Belarus Cumhuriyeti, önemli stratejik konumunun yanı sıra eski Sovyet ülkeleri arasında Rusya ile en yakın ilişkiye sahip ülke olarak biliniyor. Yaklaşık 10 milyon insanın yaşadığı Doğu Avrupa ülkesinin denize kıyısı yok. Kişi başına düşen milli gelir ise yaklaşık 5 bin dolar düzeyinde.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS