hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Beyrut uçağının pilotunun kalkış konuşmaları da ortaya çıktı: Destinasyon Beyrut

  Beyrut uçağının pilotunun kalkış konuşmaları da ortaya çıktı: Destinasyon Beyrut
  expand
  KAYNAK DHA

  Japonya’da ev hapsinde tutulan Nissan'ın eski CEO'su Carlos Ghosn'un Lübnan'a kaçışıyla ilgili soruşturma devam ederken, İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan 30 Aralık Pazartesi sabah saatlerinde Beyrut’a uçan iş jetinin pilotunun kalkış için yaptığı hazırlıklarla ilgili ses kaydı da ortaya çıktı. TC-RZA kuyruk tescilli Bombardier Challenger 300 tipi iş jeti pilotunun "Destinasyon Beyrut" anonsu yapmasıyla ilgili konuşmalar ses kaydına yansıdı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Nissan'ın eski CEO'su Carlos Ghosn'un Japonya’dan Lübnan'a kaçısıyla ilgili İstanbul'da başlatılan soruşturmada aralarında pilotların da olduğu havacılık çalışanı 7 kişi gözaltına alındı. Olayla ilgili Osaka-İstanbul ve İstanbul- Beyrut hattında, Atatürk Havalimanı'ndan gerçekleşen iki ayrı uçuş şüpheli olarak değerlendirilirken, Beyrut’a 30 Aralık Pazartesi sabahı havalanan TC-RZA kuyruk tescilli Bombardier Challenger 300 tipi iş jetinin pilotunun kule ile yaptığı kalkış konuşmaları da ortaya çıktı. Saat 05:08’den itibaren kule ile kalkış için konuşmaya başlayan iş jetinin pilotunun, Beyrut’a gitmek için hazırlık yapmasıyla ilgili kule görevlisi ile yaptığı diyalog ses kaydına da yansıdı.

  "DESTİNASYON BEYRUT"

  Kule görevlisinin “Yeşilköy günaydın TC-RZA devam edin” anonsu ile başlayan ses kaydı, pilotun "destinasyon Beyrut" anonsu ile devam ediyor. Kalkış için son hazırlıklarını yapan uçağın pilotu ile kule arasındaki kalkış diyalogu sürüyor, gerekli izinleri almasıyla beraber uçak saat 06:00 sıralarında havalanıyor. Soruşturma kapsamında şu ana kadar gözaltına alınanlardan 4'ünün pilot, birinin kargo firması ticaret ve operasyon müdürü, 2'sinin de yer hizmeti veren özel bir şirketin çalışanı olduğu öğrenildi.  

  Beyrut uçağının pilotunun kalkış konuşmaları da ortaya çıktı: Destinasyon Beyrut

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Öte yandan Nissan Motor'un firari eski Başkanı Carlos Ghosn'un dün Lübnan’da Cumhurbaşkanı Micheal Aoun ile görüştüğü iddia edildi.

  Yolsuzluk iddiaları nedeniyle ev hapsinde tutulduğu Japonya’dan firar eden Nissan Motor eski Başkanı Carlos Ghosn’un dün Lübnan Cumhurbaşkanı Micheal Aoun ile görüştüğü öne sürüldü. Aoun’a yakın kaynaklara dayandırılan bilgiye göre, Ghosn’un İstanbul üzerinden Beyrut’a gelmesinin ardından Cumhurbaşkanı Aoun tarafından sıcak bir şekilde karşılandığı ve Aoun’a koruması için teşekkür ettiği iddia edildi. Toplantının basına kapalı gerçekleştirildiği ve Ghosn’un Cumhurbaşkanlığı koruması altında olduğu öne sürüldü. Cumhurbaşkanlığı yetkililerinin ise görüşmeyi yalanladığı öğrenildi.
  Fransa, Lübnan ve Brezilya vatandaşlıklarına sahip Ghosn’un yasal Fransız pasaportuyla ülkeye giriş yaptığını kaydeden Lübnanlı yetkililer, Ghosn’a karşı yasal tedbirler almaya gerek olmadığını dile getirdi.

  Fransa ve Lübnan Dışişleri Bakanlıkları Ghosn’un firarından haberlerinin olmadığını iddia ederken, Lübnanlı yetkililer, “Lübnan-Japonya arasında herhangi bir iade anlaşması bulunmuyor” açıklamasında bulundu.

  Uluslararası Polis Merkezi (Interpol), Lübnan’a bugün Ghosn için tutuklama emri vermişti. Lübnan Adalet Bakanı da Interpol’den kırmızı bülten notu aldıklarını doğrulamıştı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow