hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Biden, Putin'in ilhak kararını kınadı: Yeni yaptırımlar açıklandı

  Biden, Putinin ilhak kararını kınadı: Yeni yaptırımlar açıklandı
  expand

  Putin’in ilhak kararının ardından ABD, Rusya’ya karşı uygulanacak olan yeni yaptırımları açıkladı. Yüzlerce Rus şahıs ve kuruluşa yaptırım kararı alındı. ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Belarus ve Rus ordusundan yetkililer dahil 910 kişiye vize kısıtlaması uygulanacağını belirtti. ABD Başkanı Joe Biden ise Putin’in ilhak ilanını kınayarak, yaptırım kararının Ukrayna topraklarının konumunu değiştirmeye yönelik yasa dışı çalışmalara siyasi ve ekonomik destek sağlayanları kapsadığını açıkladı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Rusya'nın ilhak hamlesine ABD'den de tepki gecikmedi. ABD Başkanı Joe Biden Rusya'nın ilhakının BM kararlarına ve uluslararası hukuka aykırı olduğunun altını çizerek bu kararları kabul etmediklerini açıkladı.

  ABD Putin'in ilhak töreni sonrası Merkez Bankası başkanı ve Ulusal Güvenlik Konseyi üyelerinin ailelerinin de aralarında bulunduğu 1000'den fazla kişi ve firmaya yaptırım uyguladı.

  Bu yaptırımlar kapsamında;

  -Rusya Yasama Meclisi'nin 278 üyesine yaptırım getirildi.


  -Rusya ve Belarus'tan askeri yetkililerin de aralarında bulunduğu 910 kişiye vize kısıtlaması getirildi.


  -Rusya'nın teknolojik ve endüstriyel kapasitesine darbe vuracak yaklaşık 700 malın ihracatı yasaklandı.


  -ABD Ticaret Bakanlığı ihracat kontrolünü ihlal edenler listesine 57 şirket daha ekledi.

  Hazine Bakanı Janet Yellen konuya ilişkin açıklamasında "Putin'in hileli bir şekilde Ukrayna'nın bazı bölgelerini ilhak etmeye çalışmasına seyirci kalmayacağız" dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Biden, bugünkü ABD yaptırımlarının, Ukrayna bölgesinin statüsünün değiştirilmesi için yasadışı çalışmalara siyasi veya ekonomik destek sağlayanlara bedel ödeteceğini söyledi.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow