hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Biden Rusya’ya 500 yeni yaptırıma daha imza attı

  Biden Rusya’ya 500 yeni yaptırıma daha imza attı
  expand

  ABD Başkanı Joe Biden, Rusya’ya yönelik 500 yeni yaptırım uyguladıklarını ve yaklaşık 100 kuruluşa ihracat kısıtlaması getirdiklerini duyurdu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Beyaz Saray’ın açıklamasına göre Biden, “Bugün, Ukrayna’da devam eden savaş ve yolsuzlukla mücadele eden cesur bir aktivist olan ve Putin’in en sert muhalefet lideri Aleksey Navalni’nin ölümü nedeniyle Rusya’ya karşı 500’den fazla yeni yaptırımı duyuruyorum” dedi. Biden, bu yaptırımların, Navalni’nin hapsedilmesinden sorumlu kişilerin yanı sıra Rusya’nın finans sektörünü, savunma sanayiini, satın alma ağlarını ve Rusya’nın yaptırımlardan kaçmasını sağlayan kişileri hedef aldığını belirtti.

  100’E YAKIN KURULUŞ

  “Ayrıca Rusya’nın savaş makinesine arka kapı desteği sağlayan 100’e yakın kuruluşa da yeni ihracat kısıtlamaları getiriyoruz” diyen ABD başkanı, Rusya’nın enerji gelirlerini daha da azaltmak için harekete geçtiklerinin altını çizdi.

  Yaptırımların detayları ABD Hazine Bakanlığı tarafından açıklanırken bir kısmı da Dışişleri Bakanlığı tarafından duyuruldu. 250’den fazla birey ve kuruluşun bulunduğu Dışişleri Bakanlığı listesinde üç adet Türkiye merkezli şirket de yer aldı. Açıklanan yaptırıma tabi kişi ve kurumların ABD’de bulunan tüm mal varlıkları dondurulurken Amerikan vatandaşlarının bu kişi ve şirketlerle iş yapması da yasaklandı.

  Biden açıklamasında Ukraynalıların büyük bir cesaretle savaşmaya devam ettiklerine ancak mühimmatlarının bittiğine dikkat çekerek, aylardır Kongre engeline takılı bekleyen ek bütçe talebini yineledi. ABD lideri, bu kritik anda Ukrayna’ya destek vermemelerinin tarih sahnesinde unutulmayacağını öne sürdü.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  ABD Başkanı Joe Biden, hapishanede ölen Rus muhalif Aleksey Navalni’nin eşi Yulia Navalnaya (sağda) ve kızı Daşa ile görüştü.

  NAVALNİ’NİN AİLESİNE ‘GİZLİ TÖREN’ BASKISI

  16 Şubat’ta hapishanede hayatını kaybeden muhalif lider Aleksey Navalni’nin cenazesiyle ilgili kriz sürüyor. Rus muhalifin sözcüsü Kira Yarmiş, yetkililerin Navalni’nin annesi Lyudmila Navalnaya’yı arayarak “halka açık olmayan bir cenaze törenini kabul edin, yoksa cesedi hapishane yerleşkesine gömeriz” şeklinde ültimatom verdiklerini açıkladı. Navalni’nin ekibi, halka açık cenazeye “Putin’e muhalefetin destek gösterisine dönüşmesinden korkulduğu için” izin verilmediğini belirtiyor.

  Kaynak: Hürriyet / Yunus Paksoy

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow