Biden: Suriye’deki drone saldırısına karşılık verdik

Biden: Suriye’deki drone saldırısına karşılık verdik

Biden: Suriye’deki drone saldırısına karşılık verdik

ABD Başkanı Joe Biden’ın Kanada’yı ziyaret ederek dün Kanada Başbakanı Justin Trudeau ile ortak basın toplantısı düzenledi. Biden, basın toplantısında İran tarafından desteklenen bir grubun Suriye’deki ABD üssüne dron saldırısı düzenlediğini ve ABD’nin buna hava saldırısı ile karşılık verdiğini açıkladı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

ABD Başkanı Joe Biden ortak basın toplantısında Trudeau’dan sonra söz alarak “Buraya gelirken ulusal güvenlik ekibim bana dün Suriye'de bir saldırı olduğu konusunda bilgi verdi. İran destekli bir militan grup, insansız hava aracıyla tesislerimizden birini vurdu ve birkaç Amerikalı yaralandı. O saldırıda bir vatandaşımız trajik bir şekilde hayatını kaybetti” ifadelerini kullandı. Biden, ABD ordusunun dün bu saldırıya cevaben Suriye’de bir hava saldırısı düzenlediğini ifade etti.

KRİTİK MİNERALLER

Kanada Başbakanı Justin Trudeau basın toplantısında, Başkan Biden ile Şubat 2021’de yapılan ABD-Kanada Ortaklığı Yol Haritası planında kaydedilen ilerlemeleri görüştüklerini vurguladı. Trudeau, özellikle piller, bilgisayarlar, telefonlar ve yarı iletkenlerde kullanılan kritik mineral tedarik zincirlerini güvence altına almanın önemine dikkat çekip ABD ile Kanada’nın yarı iletkenler üretmek için bir sistem yürürlüğe koyacaklarını ifade etti.

MÜLTECİLER

Başbakan Trudeau, 25 Mart 2023 itibariyle ABD ile Kanada arasında 29 Aralık 2004’te imzalanan Güvenli Üçüncü Ülke Anlaşmasının ‘genişletilmiş’ olarak yürürlüğe gireceğini ifade etti. Buna göre ABD’den Kanada’ya giren mülteciler, Genişletilmiş haliyle Güvenli Üçüncü Ülke Anlaşmasındaki kriterleri sağlamadıkları takdirde ABD’ye geri gönderilecek.

Haber devam ediyor
Haberin devamı

HAİTİ POLİS GÜCÜNE PARA YARDIMI

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Karayipler ülkesi Haiti’deki çetelerin faaliyetlerine ve kaosa dikkat çekip “Kanada, Haiti'deki Ulusal Polis Gücüne daha iyi polis desteği sağlamak için 100 milyon dolar daha yatırım yapacak” dedi.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber