Biden'dan Elon Musk ve Twitter için ağır sözler: Yalanları dünyaya yayıyor

Biden'dan Elon Musk ve Twitter için ağır sözler: Yalanları dünyaya yayıyor

Biden'dan Elon Musk ve Twitter için ağır sözler: Yalanları dünyaya yayıyor

Twitter'da ifade özgürlüğü kavgası büyüyor. Elon Musk'ın Twitter'ı satın almasına ilişkin konuşan ABD Başkanı Biden, sosyal medya ağının yalanları dünyaya yaydığını söyledi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

ABD Başkanı Joe Biden Elon Musk'ın dünyaya yalanlar saçan bir sosyal medya platformu satın aldığını söyledi.

Bir bağış toplantısında konuşan Biden, "Ve şimdi hepimiz endişeleniyoruz: Elon Musk dışarı çıkıyor ve tüm dünyaya yalanlar saçan bir kıyafet satın alıyor... Amerika'da artık editör yok. Editör yok. Nasıl olur? Çocukların bu tehlikeyi anlayabilmesini mi bekliyoruz?" ifadelerini kullandı.

Beyaz Saray Basın Sekreteri Karine Jean-Pierre daha önce gazetecilere verdiği demeçte, Biden'ın nefret söylemini ve yanlış bilgiyi azaltma gereği konusunda net olduğunu söylemişti. Jean-Pierre "Bu inanç Twitter'a, Facebook'a ve kullanıcıların yanlış bilgi yayabileceği diğer sosyal medya platformlarına kadar uzanıyor" dedi.

Musk, Twitter'da ifade özgürlüğünü geri getireceğine söz verirken sosyal medya ağının bir "cehennem manzarasına" düşmesini engelleyeceğini ifade etmişti. Ancak büyük reklamcılar, aylarca devralma konusundaki endişelerini dile getirdiler.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Elon Musk, Twitter'da personelin yarısını işten çıkardı. Ancak şirket, yanlış bilgilerin yayılmasını önlemekten sorumlu ekipte kesintilerin daha küçük olduğunu açıkladı. Bu kararda reklamverenlerin içerik denetimiyle ilgili endişeler nedeniyle harcamaları azaltmaması hedeflendi.

SEÇİM ÖNCESİ MUSK'DAN TARTIŞMA YARATAN KARAR

Dün 7500 kadar Twitter çalışanının yaklaşık yarısını işten çıkaran Musk'ın görevine son verdiği isimler arasında politikacı hesaplarını doğrulayan ekibin üyeleri de var.

SADECE 15 KİŞİ KALDI

Politico'nun konuya yakın kaynaklara dayandırdığı haberine göre, ara seçimler yaklaşırken şirketin kamu politikası ekibinin yarısı işten çıkarıldı.

Seçimle ilgili yanlış bilgilerle mücadele etmek için kurulan ekip de dahil, şirketin içerik denetleme ekibinden yüzlerce çalışanın görevine son verildi. Bloomberg'e göre bu ekiptesadece15 personel kaldı.

İnsanlar Seçim arifesinde alınan bu kararın sonuçlarının ağır olabileceğini düşünüyor.

TRUMP: TWİTTER ARTIK AKILLI ELLERDE

Musk'ın sosyal medya şirketinin başındaki ilk hareketlerinden biri, Twitter'ın hukuk ve içerik politikalarından sorumlu olan ve eski Başkan Donald Trump'ı yasaklama çağrısı yapan Vijaya Gadde'ı kovmak olmuştu.

Eski ABD Başkanı Donald Trump, Elon Musk'ın Twitter'ı alması sonrası "Truth Social" üzerinden yaptığı açıklamada "Twitter'ın şimdi artık daha akıllı ellerde olmasından ve ülkemizden gerçekten nefret eden radikal sol akıl hastaları ve manyaklar tarafından yönetilmemesinden dolayı çok mutluyum" ifadelerini kullanarak memnuniyetini belirtmişti.

 

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber