hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Biden'dan Putin'e Navalny suçlaması: Şüphesiz ki sorumlu

  Bidendan Putine Navalny suçlaması: Şüphesiz ki sorumlu
  expand
  KAYNAKİHA

  ABD Başkanı Joe Biden, Rus muhalif lider Alexei Navalny’nin ölümüne ilişkin yaptığı açıklamada, “Rus yetkililer kendi hikayelerini anlatacaklar. Şüphesiz ki Putin, Navalny'nin ölümünden sorumludur” diye konuştu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  ABD Başkanı Biden, Rusya’da Yamal Yarımadası’ndaki cezaevinde bugün hayatını kaybeden Rus muhalif lider Alexei Navalny’nin ölümüne ilişkin açıklamala yaptı. Navalny’nin ölüm haberinin kendisini öfkelendirdiğini ancak şaşırtmadığını söyleyen Biden, “Rus yetkililer kendi hikayelerini anlatacaklar. Şüphesiz ki Putin, Navalny'nin ölümünden sorumludur” ifadelerini kullandı.

  "PUTİN'İN ACIMASIZLIĞININ BİR BAŞKA KANITI"

  Olayı “Putin’in acımasızlığının bir başka kanıtı” olarak tanımlayan Biden, Navalny’nin hayatını güvenli bir şekilde sürgünde geçirebileceğini, ancak bunun yerine hapsedileceğini veya öldürülebileceğini bilmesine rağmen ülkesine ve halkına olan inancıyla Rusya’ya döndüğünü belirtti.

  ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris, Münih Güvenlik Konferansı’nda gerçekleştirdiği konuşmasında, “Elbette korkunç bir haber. Eğer doğrulanırsa Putin'in acımasızlığının bir başka işareti olacaktır. Anlattıkları hikaye ne olursa olsun, açık olalım: Rusya sorumludur” şeklinde konuşmuştu.

  ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ise, “Navalny’nin bir Rus hapishanesinde ölümü ve tek bir adama duyulan saplantı ve korku Putin’in inşa ettiği sistemin kalbindeki zayıflık ve çürümenin altını çiziyor. Bunun sorumlusu Rusya’dır” ifadelerini kullanmıştı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow