hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Bill Gates'ten yapay zeka uyarısı: Teknoloji devlerinin sonunu getirebilir

  Bill Gatesten yapay zeka uyarısı: Teknoloji devlerinin sonunu getirebilir
  expand
  KAYNAKFoto: Arşiv

  Bill Gates, yapay zeka teknolojisinin Google ve Amazon gibi şirketlerin sonunu getirebileceğini söyledi. Microsoft'un kurucusu, Goldman Sachs ve SV Angel'ın ABD'nin San Francisco kentinde yapay zekayla ilgili dün (22 Mayıs) düzenlediği AI Forward 2023'te konuştu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Gates, insanlar için bazı görevleri yerine getirebilecek kişisel dijital asistanı geliştirecek şirketin yüksek ihtimalle yapay zeka yarışını kazanacağını savundu.

  Milyarder işinsanı, bu teknolojinin kullanıcıların davranışını kökten değiştirebileceğini ifade etti:

  Kişisel asistanı kim kazanırsa kazansın bu büyük bir şey olacak. Çünkü bir daha asla arama motoruna gitmeyeceksiniz... Bir daha asla Amazon'a gitmeyeceksiniz.

  Independent Türkçe'deki habere göre Gates yapay zekalı asistanın kullanıcıların ihtiyaçlarıyla alışkanlıklarını anlayabileceğini ve okumaya zaman kalmayan şeyleri öğrenmesini sağlayacağını savundu.

  Teknoloji milyarderi, yapay zeka yarışında dev şirketlerin kazanabileceği gibi girişim şirketlerinin de galip gelebileceğini vurguladı.

  Dijital asistanın herkesin kullanımına açılmasının biraz zaman alacağını kaydeden Gates, bu esnada şirketlerin ChatGPT benzeri yazılımları kendi ürünlerine adapte etmeyi sürdüreceğini belirtti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Dünyanın en zenginlerinden biri olan Gates, iyi metinler çıkaran yapay zeka teknolojisinin beyaz yakalı çalışanları etkileyebileceğini savundu. Gates, ileride insan çalışanlardan daha ucuza gelecek insansı robotların mavi yakalı çalışanları etkileyeceğine inandığını da sözlerine ekledi.

  "BU DERSİ ÖĞRENMEK İÇİN BENİM KADAR BEKLEMEYİN"

  Gates, 13 Mayıs'ta Kuzey Arizona Üniversitesi'nde yaptığı ve kişisel blogunda da yayımladığı konuşmada hayatının pişmanlıkla dolu olduğunu söyledi:

  Ben sizin yaşınızdayken tatile inanmazdım. Hafta sonlarına da inanmazdım. Etrafımdaki herkesi çok uzun saatler çalışmaya zorladım.

  Microsoft'taki ilk zamanlarında ofisinin otoparkı gördüğünü belirten işinsanı, "Kimin erken ayrıldığını ve geç kaldığını takip ederdim" dedi. Gates sözlerini şöyle sürdürdü:

  Ama yaşlandıkça, özellikle baba olduğumda, hayatta çalışmaktan daha fazlası olduğunu fark ettim. Bu dersi öğrenmek için benim kadar beklemeyin. İlişkilerinizi geliştirmeye, başarılarınızı kutlamaya ve birini kaybettiğinizde iyileşmeye zaman ayırın. İhtiyacınız olduğunda ara verin.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow