Bir ülke daha marijuana kullanımını yasallaştırıyor

Kanada, Temmuz 2018'den itibaren marijuana kullanımını yasallaştırıyor. Özgürlükçü ve liberal Başbakan Justin Trudeau'nun seçim kampanyasındaki vaatlerinden biri olan bu yasallaştırma dünyanın en büyük 10. ekonomisinin "marijuana kullanımının yasal olduğu en büyük ekonomi" unvanını almasına sebep olacak. Ancak sanılanın aksine dünyada birçok ülkede marijuana kullanımı serbest. Ayrıca bu ülkelerde marijuana satışı yapan ve bunun da ötesinde marijuana ithalatı ve ihracatı ile dünya genelinde dev şirketlere dönüşen bir ekonomi mevcut.1-Kanada
Kanada gelecek Temmuz'dan itibaren uygulamaya girecek yasa ile marijuana kullanımının, satışının ve üretiminin legal olarak yapıldığı ülkelerden biri olacak.
Marijuana ülkede bazı tartışmaları alevlendirse de Kanada halkının büyük bir kesimi tarafından olumlu karşılandığı görülüyor. Konu ile ilgili yapılan son ankette Kanada vatandaşlarının %68'inin marijuananın yasallaşmasını desteklediği görülüyor.
Kanada genç nüfusunun bütün dünyadaki yaşıtlarından daha fazla marijuana tüketmesi, siyasetçileri de harekete geçirdi. Hem genç oyları kazanmak hem kara para sistematiğiyle işleyen marijuana ekonomisini yasallaştırarak devletin bu ekonomi döngüsünden yüksek seviyede vergiler ile faydalanmasını sağlamak hem de marijuanayı yasal bir zemine oturtarak suç oranlarının düşmesini sağlamak için yasallaştırma girişimlerine başlamalarına sebep oldu.
2- ABD
Amerika Birleşik Devletleri, marijuana kullanımının ve satışının yasal olduğu bölgeleriyle bu ekonomiye yön veren ülkelerden birisi. Federal hükümetin ABD genelinde marijuanayı yasallaştırmamasına rağmen California, Nevada, Massachusetts ve Colorado gibi ABD'nin 29 eyaletinde marijuana kullanımı yasal.
3- Ukrayna
Marijuana ile "kanser tedavisi" bile yapılan Ukrayna'da birçok kesim tarafından kullanılan uyuşturucu madde, Ukrayna hükümeti tarafından bazı kısıtlamalar ile yasallaştırılmış.
4- Uruguay
Uruguay marijuananın yasallaştırılması konusunda bütün dünyaya rol model olmuş bir ülke. Kapsamlı bir yasallaşma süreci ile dünyada bu derecede marijuananın serbest olduğu tek ülke.
Kullanıcılarının eczanelerden bile temin edebildikleri marijuana, aynı zamanda tedavi amaçlı da kullanılıyor.
5- Hollanda
Bilinenin aksine Hollanda'da marijuana tamamıyla serbest değil. Marijuana ve benzeri maddeleri satabilmek için ruhsatı olan kafelerden satın alınabilen marijuananın keyfi olarak yetiştirilip satılması ise yasal değil.
6- Kuzey Kore
Baskıcı bir rejim tarafından yönetilen Kuzey Kore marijuana konusunda sonuna kadar özgürlükçü. Marijuananın "uyuşturucu" veya "uyarıcı" kategorilerinde bile olmadığı ülkede marijuana ihracatından önemli bir gelir sağlanıyor.
7- Jamaika
Marijuana kullanımının ülke kültüründe önemli yere sahip olduğu Jamaika, maddenin medikal amaçlar da dahil olmak üzere birçok alanda serbestçe kullanıldığı bir diğer ülke.
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS