Black Mirror distopyası gerçek mi oluyor? Alexa, ölen kişinin sesini taklit edecek

Black Mirror distopyası gerçek mi oluyor? Alexa, ölen kişinin sesini taklit edecek

Black Mirror distopyası gerçek mi oluyor? Alexa, ölen kişinin sesini taklit edecek

Teknoloji devi Amazon'un sesli asistanı Alexa için uygulamaya koymayı planladığı yeni bir özellik, Black Mirror dizisindeki bir senaryoyu anımsattı. Amazon, bir kişinin sesini kısa bir kesitten alarak daha uzun konuşmaya programlayacak bir Alexa özelliği üzerinde çalışıyor. Vefat eden kişilerin sesini taklit edecek olan program, tartışmaları da beraberinde getirdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Amazon tarafından geliştirilen akıllı asistan Alexa’ya eklenecek yeni özellik duyuruldu.  Teknolojik distopya dizisi Black Mirror’da bir hikâyeyi aratmayan bu özellik, duygu değişimleri ve takıntı gibi problemlere yol açabileceği endişesiyle eleştiri oklarının da hedefi haline geldi.

TRT Haber’de yer alan bilgiye göre Çarşamba günü, Amazon'un re:MARS (makine öğrenimi, otomasyon, robotik ve uzay) konferansında Alexa AI'nın Kıdemli Başkan Yardımcısı ve baş bilimcisi Rohit Prasad, Alexa'nın yeni doğaüstü yeteneğini duyurdu: Bir dakikadan az kayıt kullanarak birinin sesini taklit etme yeteneği. 

ÖLEN BÜYÜKANNE, TORUNUNA GECE MASAL OKUYABİLECEK

Amazon'un Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Alexa Baş Bilim İnsanı Rohit Prasad, bu özellik sayesinde “Ölen büyükanne, torununa gece masal okuyabilecek" dedi.

Amazon'dan yapılan açıklamaya göre, Alexa'ya eklenecek bu özellik, ölen kişinin anılarının taze kalmasını sağlayacak.

PSİKOLOJİK SORUNLARA SEBEP OLABİLİR

Öte yandan, bu yeni teknoloji bazı tartışmaları da beraberinde getiriyor. Örneğin ölmesine çok üzüldüğünüz bir kişinin sesini sürekli olarak Alexa'dan duymak, daha fazla üzülmenize neden olabilir ve duygularınız bozulabilir.

DİSTOPYA GERÇEK Mİ OLUYOR?

 Alexa için planlanan yeni özellik, Netflix'te yayınlanan distopik bilim kurgu dizisi Black Mirror'ın 2. Sezonunda yer alan bir hikayeyi akıllara getirdi.

(Fotoğraf: Wikipedia-Netflix)

‘Hemen döneceğim’ (Be Right Back) adlı bölümde, ölen eşinin yerine bir bilgisayar programını hayatına dahil eden Martha'nın hikayesi anlatılıyor.

Yazılım bir kişinin dijital verilerini toplayıp onu taklit etmeyi öğrenen bir programı içeriyor. Trafik kazasında trajik bir şekilde eşini kaybeden Martha, önce bu uygulama ile chatbot aracılığı ile yazışır, ardından ise telefonda görüşmeye başlar. Ta ki ölmüş eşinin kopyasını yani klonunu evine sipariş edene kadar…

Evlendikten 10 ay sonra kocasının kadın olduğunu öğrendi

Evlendikten 10 ay sonra kocasının kadın olduğunu öğrendi