hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  BM Gazze’de bulunan toplu mezarlar için bağımsız soruşturma çağrısı yaptı

  BM Gazze’de bulunan toplu mezarlar için bağımsız soruşturma çağrısı yaptı
  expand
  KAYNAKİHA

  Birlemiş Milletler (BM) Sözcü Yardımcısı Farhan Haq, Gazze Şeridi’nde bulunan toplu mezarlar ile ilgili bağımsız soruşturma çağrısında bulunarak, "tüm tarafların" bu soruşturmayı kabul etmesi gerektiğini belirtti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Gazze Şeridi’nin Han Yunus kentindeki Nasser Hastanesi ve Şifa Hastanesi’nde bulunan toplu mezarlarla ilgili Birlemiş Milletler (BM) bağımsız soruşturma çağrısında bulundu. BM Sözcü Yardımcısı Farhan Haq, yaptığı açıklamada, müfettişlerin Gazze'ye girişine izin verme yetkisine sahip olan "tüm tarafların" Gazze'nin en büyük iki hastanesi civarında bulunan toplu mezarlarla ilgili muhtemel bir bağımsız soruşturmayı kabul etmesi gerektiğini söyledi.

  "ERİŞİME İHTİYACIMIZ VAR"

  Haq, "Çatışmaların yaşandığı yerlerde ihtiyacımız olan erişimi sağlamakta her zaman zorluklar yaşanır, ancak sonuçta herhangi bir soruşturmanın anlamlı olabilmesi için bu erişime ihtiyacınız vardır” ifadelerini kullanarak, Nasser ve Şifa hastanelerindeki cinayetlere ilişkin "bağımsız, etkili ve şeffaf bir soruşturma" yürütülmesi gerektiğini yineledi.

  Nasser Hastanesi’ndeki toplu mezardan 310 kişinin, Şifa Hastanesi’ndeki toplu mezardan ise 380'den fazla kişinin cansız bedeni çıkarıldı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow