BM'den İran'a uyarı

BM'den İran'a uyarı

BM'den İran'a uyarı

Birleşmiş Milletler, Tahran yönetimini, ülkedeki protestoları bastırmak için ölüm cezasını kullanmaması yönünde uyardı. Almanya Başbakanı Scholz ise, “Ne tür bir hükümet kendi vatandaşlarına ateş eder?” ifadesini kullandı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İran’da Mahsa Amini’nin gözaltındayken ölümü üzerine başlayan gösteriler sürerken, Birleşmiş Milletler’den (BM) Tahran yönetimine uyarı geldi. BM’nin 16 insan hakları uzmanı yaptıkları açıklamada, İranlı yetkililere, protestoları bastırmak için idam cezasını kullanmaması uyarısında bulundu.

Milliyet'te yer alan habere göre söz konusu açıklamada, ifade özgürlüğünü kullanarak barışçıl protestolara katılan tüm protestocuların salıverilmesi yönündeki çağrılarını da yineleyen uzmanlar, 16 Eylül’den bu yana aralarında kadın ve gençlerin de bulunduğu binlerce protestocunun gözaltına alındığı, bu kişilerden 14’ünün kefaletle serbest bırakıldığı ve bir kısmının hücre hapsinde olduğu iddia edildi. Protestolara yönelik baskının sürdüğü vurgulanan açıklamada, protestolarda, aralarında 24 kadın ve 41 çocuğun da bulunduğu, en az 304 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

İran’da 29 Ekim’de 8 kişiye, idama mahkum edilebilecekleri suçlamalar isnat edildiği belirtilen açıklamada, söz konusu suçlamalar arasında “yeryüzünde fesat çıkarmak” suçlamasının olduğu ifade edildi. Açıklamada, bundan iki gün sonra protestolarla ilgili olarak 1000 iddianame hazırlandığı, önümüzdeki günlerde de daha fazla insan için benzer yöntemlerin kullanılacağı anımsatıldı.

BM açıklamasında, “Önümüzdeki günlerde protestoların bastırılması çabaları kapsamında, idamla sonuçlanabilecek iddianameler hazırlanabilir ve kısa sürede ölüm cezası verilebilir. Protestolarda ön cephede olan kadın ve kızların, özellikle de ayrımcılık yapan yasalar, politikalar ve uygulamaların sonlandırılmasını istedikleri için gözaltına alınan hatta hapse mahkum edilen insan hakları savunucularının da hedef alınmasından korkuyoruz” denildi.

SCHOLZ SERT ÇIKTI

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, protestolara yönelik sert tutumu nedeniyle Tahran’a yeni yaptırımlar uygulanması gerektiğini savundu, “Ne tür bir hükümet kendi vatandaşlarına ateş eder?” dedi.

İran, hipersonik füze geliştirdiğini duyurdu

İran, hipersonik füze geliştirdiğini duyurdu